Zielony Ład: konsultacje publiczne przepisów krajowych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
02-06-2024,9:05 Aktualizacja: 02-06-2024,9:05
A A A

Zielony Ład, a konkretnie przepisy krajowe dotyczące warunkowości, zostały przekazane do konsultacji. Czego dotyczą zmiany?

Ministerstwo rolnictwa informuje, że 29 maja projekt rozporządzenia zmieniającego normy oraz szczegółowe warunki ich stosowania został przekazany do konsultacji publicznych.

Zmiany wynikają z opublikowanego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzającego zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej. Weszło ono w życie 25 maja.

Projektowane regulacje, jak podaje MRiRW, upraszczają te elementy Europejskiego Zielonego Ładu, które wpływały na decyzje produkcyjne rolników lub wymuszały ograniczenia w produkcji rolnej.

dobrostan zwierząt, trzoda chlewna, bydło mleczne, bydło mięsn, środoiwsko, żywność, konsumenci, choroby, stres

Dobrostan zwierząt to korzyści także dla ludzi i środowiska

Dobrostan zwierząt to pojęcie złożone, które niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla samych zwierząt, jak i dla ludzi i środowiska. Zapewniając zwierzętom odpowiednie warunki życia, możemy poprawić ich zdrowie, produktywność i...

Norma GAEC 6

Norma GAEC 6 – Minimalna pokrywa glebowa w najwrażliwszych okresach.

Projekt rozporządzenia wprowadza nowy, jeden dla wszystkich upraw, okres utrzymania okrywy glebowej.

Okrywa glebowa ma być utrzymana od dnia zbioru uprawy w plonie głównym do 15 października roku, w którym zebrano tę uprawę w plonie głównym.

Wprowadzono również przepis, że w okresie utrzymania okrywy glebowej (od dnia zbioru uprawy w plonie głównym do 15 października danego roku), możliwa jest przerwa na wykonanie zabiegów agrotechnicznych przed siewem roślin ozimych, trwająca nie dłużej niż 4 tygodnie.

Jako spełnienie wymogów normy uznaje się m.in.:

  • okrywę roślinną (trawy na gruntach ornych, międzyplony, wsiewki, rośliny bobowate drobnonasienne oraz ich mieszanki z trawami, uprawy główne znajdujące się do 15 października na polu),
  • pozostawienie ścierniska, grunty pokryte resztkami pożniwnymi oraz samosiewami zebranej uprawy, mulczem.

Copa-Cogeca, Marian Sikora, Rada Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, rolnictw, Parlament Europejski

Manifest rolników: rolnictwo musi osiągnąć strategiczne znaczenie

Rolnicy wystosowali manifest związany ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego zatytułowany "Przywrócenie rolnictwu strategicznego znaczenia". Zdaniem organizacji rolniczych skupionych w Copa-Cogeca, z powodu...

Norma GAEC 7

Norma GAEC 7 – Zmianowanie i dywersyfikacji upraw na gruntach ornych.

Projekt rozporządzenia wprowadza uproszczenie, które daje rolnikom wybór, czy chcą realizować wymogi normy GAEC 7 za pomocą zmianowania tj. określonego następstwa upraw roślin, czy za pomocą dywersyfikacji upraw tj. zróżnicowania upraw.

W przypadku wyboru zmianowania upraw:

  • na 40% gruntów ornych w gospodarstwie taka sama uprawa nie może być utrzymana rok do roku na tej samej działce;
  • na wszystkich gruntach ornych w gospodarstwie, taka sama uprawa w plonie głównym nie może być prowadzona dłużej niż 3 lata.

W przypadku wyboru dywersyfikacji upraw:

  • w przypadku gospodarstw o powierzchni powyżej 10 do 30 ha gruntów ornych wystarczy posiadać dwie uprawy, z tym że największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75%;
  • w przypadku gospodarstw o powierzchni powyżej 30 ha gruntów ornych – wystarczy posiadać trzy uprawy, z tym że największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75%, a dwie uprawy główne nie więcej niż 95%.

#Hodowcyrazem, zwierzęta gospodarskie, zwierzeta domowe, odbiór zwierząt, powiatowy lekarz weterynarii, obrońcy zwierząt

Obrońcy zwierząt nie powinni mieć prawa do ich odbierania hodowcom

Inicjatywa #hodowcyrazem wysłała do zastępcy Szefa Kancelarii Sejmu RP Dariusza Salomończyka swoje stanowisko. Chodzi o konsultacje publiczne poselskiego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach mających na celu poprawę nadzoru nad...

Ponadto w rozporządzeniu proponuje się wyłączenie z obowiązku zmianowania powierzchni gruntów ornych, na których prowadzona jest plantacja nasienna kukurydzy.

Norma GAEC 8

Norma GAEC 8 – Minimalny udział powierzchni gruntów ornych przeznaczonych na obszary lub obiekty nieprodukcyjne, zachowanie elementów krajobrazu oraz zakaz przycinania drzew i żywopłotów w okresie lęgowym ptaków.

Projekt rozporządzenia znosi obowiązek przeznaczenia co najmniej 4 % powierzchni gruntów ornych na obszary lub obiekty nieprodukcyjne – tzw. "ugorowanie".

Proponowane zmiany będą miały zastosowanie do wniosków składanych w trwającej kampanii 2024 r.

Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś

Poleć
Udostępnij