Zakazy i nakazy na rowy. Absurd na Podlasiu
Rolnicy z Podlasia otrzymali zakazy udrażniania rowów na obszarach Natura 2000 Bagno Wizna. Jednocześnie dostali pisma o konieczności konserwacji rowów przez m.in. ich odmulanie.
Spotkanie w tej sprawie odbyło się w siedzibie Podlaskiej Izby Rolniczej. Wzięli w nim m.in. udział Beata Bezubik, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku, przedstawiciele Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku i powiatowych rad izb rolniczych.
Zatrzymać wodę w rowach. Zobacz, jak robią to leśnicy
Aż 82 rolników otrzymało z RDOŚ pisma nakazujące wstrzymanie prac i niepodejmowanie działań polegających na udrażnianiu i pogłębianiu rowów melioracyjnych na łąkach do czasu obowiązywania planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Bagno Wizna PLB200005, czyli do 7 stycznia 2024 r.
"Łąki, na których wstrzymane zostały prace, leżą na terenie chronionego kompleksu mokradeł. Zdaniem obecnych na spotkaniu osób, gdyby rowy nie były udrażniane, to na łąki nie dałoby się wjechać i skosić trawy. A rolnicy żyją głównie z krów i mleka. Zakaz na nieszczęście dla rolników powstał w wyniku intensywnych nacisków ze strony m.in. Fundacji Dzika Polska" - czytamy w relacji ze spotkania na stronie Podlaskiej Izby Rolniczej.
Jako absurdalny wskazywano fakt, że gospodarze, którzy otrzymali decyzje z RDOŚ o wstrzymaniu prac dotyczących udrażniania i pogłębiania rowów melioracyjnych, w czerwcu dostali również formalne przypomnienia z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie o konieczności przeprowadzania bieżących konserwacji, polegających m.in. na odmulaniu dna rowów przez właścicieli poszczególnych działek.
Melioracja ma zapewnić także nawodnienie upraw
W pismach urzędnicy podkreślali, że "niewykonanie określonych w decyzji obowiązków stanowi podstawę do wszczęcia postępowania egzekucyjnego…." W umowach dzierżawy państwowej ziemi podpisywanych z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa jest ponadto zapis zobowiązujący rolników do "konserwacji i remontów urządzeń melioracji".
"W związku z zaistniałą sytuacją Podlaska Izba Rolnicza przy współpracy z RDOŚ w Białymstoku oraz urzędem wojewódzkim planuje zorganizować spotkanie z rolnikami oraz przedstawicielami Fundacji. Poseł Stefan Krajewski zobowiązał się zainteresować tematem sejmową komisję środowiska" - informuje PIR.
Obecni na spotkaniu rolnicy złożyli na ręce szefowej RDOŚ podpisaną przez 160 gospodarzy petycję przeciwko wspomnianej decyzji o wstrzymaniu prac na rowach. I zapowiedzieli składanie odwołań.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś