Za dużo "procentów" w winie. Inspekcja przyjrzała się trunkom
Dane o certyfikacji wina oraz wyniki kontroli w podmiotach produkujących wino z winogron pochodzących z upraw winorośli położonych na terenie Polski – podała Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
IJHAR-S sprawdziła m.in.: wymagania formalno-prawne, prawidłowość prowadzenia rejestrów przychodu i rozchodu produktów winiarskich, opracowanie i wdrożenie systemu kontroli wewnętrznej wyrobu i rozlewu wina, prawidłowość przeprowadzenia procesów enologicznych oraz prawidłowość procesu usunięcia produktów ubocznych powstałych przy wyrobie wina.
„Zweryfikowano parametry fizykochemiczne (13 partii) i oznakowanie wina (14 partii). Z uwagi na zawyżoną zawartość alkoholu zakwestionowano 3 partie. W trakcie przeprowadzonych kontroli stwierdzono również brak zgłoszenia w odpowiednim terminie wycofania produktów ubocznych i procesu wzbogacania oraz niezgodność informacji zawartych w rejestrze przychodów i rozchodów z rzeczywistością. Osoby odpowiedzialne ukarano w drodze mandatów” – przekazała Inspekcja.
Inspektorzy sprawdzili 350 hektarów winnic
Warto tu dodać, że w ewidencji prowadzonej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w 2022 r. zarejestrowanych było 425 podmiotów wyrabiających wino przeznaczone do obrotu handlowego.
Ponadto IJHAR-S przypomina, że unijne prawo zezwala na podawanie w oznakowaniu wina bez chronionej nazwy pochodzenia lub chronionego oznaczenia geograficznego informacji o roczniku i nazwie odmiany winorośli w przypadku, gdy zostanie ono poddane certyfikacji w tym zakresie. A certyfikację na wniosek producenta przeprowadza właściwy ze względu na miejsce wyrobu wina wojewódzki inspektor JHAR-S.
Procedura certyfikacji obejmuje kontrolę przeprowadzaną przez:
- Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa – w zakresie uprawy winorośli oraz odmian winorośli, z których winogrona przeznaczone są do wyrobu win z określonej odmiany winorośli.
- Inspekcję JHAR-S – w zakresie weryfikacji procesu wyrobu win z określonego rocznika oraz win z określonej odmiany winorośli, w tym zgodności ze stanem faktycznym informacji zawartych w dokumentacji związanej z produkcją danych win.
Chmiel mamy dobrej jakości. Potwierdziła to kontrola
W 2022 r. po przeprowadzeniu certyfikacji wojewódzcy inspektorzy JHARS wydawali decyzje w sprawie nadania numeru identyfikacyjnego – dla wniosków złożonych przed 7 marca 2022 r. oraz certyfikaty – dla wniosków złożonych po 7 marca 2022 r.
Ogółem wydali 812 decyzji o nadaniu numeru identyfikacyjnego i 27 certyfikatów, w tym:
- 773 decyzje dla win z określonego rocznika i określonej odmiany winorośli,
- 33 decyzje dla win z określonego rocznika,
- 6 decyzji dla win z określonej odmiany,
- 27 certyfikatów dla win z określonego rocznika, z czego 26 certyfikatów dotyczyło również win z określonej odmiany.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś