Inspektorzy sprawdzili 350 hektarów winnic
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa w 2022 r. przeprowadziła 234 kontrole plantacji winorośli przeznaczonych do wyrobu wina gronowego w 236 winnicach o łącznej powierzchni 355,36 ha
Kontrole były wykonywane pod koniec lata, a podlegają im uprawy winorośli położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wpisane do ewidencji winnic prowadzonej przez dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Miliony butelek tegorocznego wina już w sprzedaży
Z obserwacji PIORiN wynika, że z roku na rok przybywa nowych winnic, co wpływa na wzrost produkcji oraz jakość wina wytwarzanego w Polsce.
"Najwięcej kontroli przeprowadzono na terenie województw: dolnośląskiego (45), podkarpackiego (36), małopolskiego (24), lubuskiego (23), śląskiego (16), lubelskiego (15), świętokrzyskiego (14). Średnia powierzchnia skontrolowanych winnic wyniosła 1,50 ha" - wylicza Inspekcja.
Jak wskazuje, przeprowadzone kontrole miały na celu potwierdzenie zgodności informacji zawartych w ewidencji KOWR ze stanem faktycznym i dotyczyły weryfikacji lokalizacji upraw winorośli, nazw odmian i powierzchni ich upraw. Sprawdzano ponadto, czy uprawiane odmiany spełniają wymagania określone w przepisach prawa.
"Należy podkreślić, że odmiany: Noah, Othello, Isabelle, Jacquez, Clinton i Herbemont nie są dozwolone do sadzenia w celu produkcji wina, gdyż podczas fermentacji wytwarzają zwiększoną zawartość proc. alkoholu metylowego, zagrażającego zdrowiu ludzkiemu" - zaznacza PIORiN.
Jej pracownicy podczas kontroli nowo założonych winnic zwracali także szczególną uwagę na pochodzenie materiału rozmnożeniowego winorośli użytego do założenia plantacji oraz zaopatrzenie sadzonek winorośli w paszport roślin, który gwarantuje, że sadzonki są wolne od agrofagów kwarantannowych i regulowanych agrofagów niekwarantannowych, a także spełniają określone wymagania jakościowe i zdrowotne.
"Wyniki kontroli nasadzeń winorośli wykazały, że nie było uprawianych odmian zakazanych do wyrobu wina" - podsumowują inspektorzy.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz