Inspektorzy sprawdzili 350 hektarów winnic

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
07-11-2022,10:35 Aktualizacja: 07-11-2022,10:59
A A A

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa w 2022 r. przeprowadziła 234 kontrole plantacji winorośli przeznaczonych do wyrobu wina gronowego w 236 winnicach o łącznej powierzchni 355,36 ha

Kontrole były wykonywane pod koniec lata, a podlegają im uprawy winorośli położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wpisane do ewidencji winnic prowadzonej przez dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Novello, produkcja wina, Związek rolników Coldiretti, Beaujolais nouveau

Miliony butelek tegorocznego wina już w sprzedaży

Sześć milionów butelek młodego tegorocznego wina Novello przygotowano na rynek we Włoszech. Producenci podkreślają, że o prawie trzy tygodnie wyprzedzili, jak co roku, nowe wino francuskie - Beaujolais nouveau, którego premiera...

Z obserwacji PIORiN wynika, że z roku na rok przybywa nowych winnic, co wpływa na wzrost produkcji oraz jakość wina wytwarzanego w Polsce.

"Najwięcej kontroli przeprowadzono na terenie województw: dolnośląskiego (45), podkarpackiego (36), małopolskiego (24), lubuskiego (23), śląskiego (16), lubelskiego (15), świętokrzyskiego (14). Średnia powierzchnia skontrolowanych winnic wyniosła 1,50 ha" - wylicza Inspekcja.

Jak wskazuje, przeprowadzone kontrole miały na celu potwierdzenie zgodności informacji zawartych w ewidencji KOWR ze stanem faktycznym i dotyczyły weryfikacji lokalizacji upraw winorośli, nazw odmian i powierzchni ich upraw. Sprawdzano ponadto, czy uprawiane odmiany spełniają wymagania określone w przepisach prawa.

"Należy podkreślić, że odmiany: Noah, Othello, Isabelle, Jacquez, Clinton i Herbemont nie są dozwolone do sadzenia w celu produkcji wina, gdyż podczas fermentacji wytwarzają zwiększoną zawartość proc. alkoholu metylowego, zagrażającego zdrowiu ludzkiemu" - zaznacza PIORiN.

Jej pracownicy podczas kontroli nowo założonych winnic zwracali także szczególną uwagę na pochodzenie materiału rozmnożeniowego winorośli użytego do założenia plantacji oraz zaopatrzenie sadzonek winorośli w paszport roślin, który gwarantuje, że sadzonki są wolne od agrofagów kwarantannowych i regulowanych agrofagów niekwarantannowych, a także spełniają określone wymagania jakościowe i zdrowotne.

"Wyniki kontroli nasadzeń winorośli wykazały, że nie było uprawianych odmian zakazanych do wyrobu wina" - podsumowują inspektorzy.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij