Wybrano lokalizację przekopu przez Mierzeję Wiślaną
Urząd Morski w Gdyni, a tym samym Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wybrało lokalizację w miejscowości Nowy Świat, jako najlepszą do realizacji przekopu przez Mierzeję Wiślaną - poinformował Marek Gróbarczyk, szef MGMiŹŚ.
Minister zaznaczył, że przygotowane koncepcje dotyczyły trzech miejscowości, ale Nowy Świat zyskuje najlepsze warunki, jeśli chodzi o inwestycje, raport oddziaływania środowiskowego oraz ewentualne kompensacje, które trzeba uczynić w ramach dochowania sztuki budowlanej czy też wykonania tej inwestycji zgodnie z dyrektywami, przede wszystkim środowiskowymi.
Rząd: kanał przez Mierzeję Wiślaną będzie budowany
- Inwestycja budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną jest jednym z priorytetów naszego ministerstwa i naszego rządu, co do realizacji. Nie ma żadnych zahamowań, nie jest zakłócona, prace przebiegają zgodnie z planem - wskazał polityk. Dodał, że projekt programu wieloletniego, który został przyjęty w zeszłym roku opiewa na kwotę 880 mln zł.
Gróbarczyk przypomniał, że podstawowym elementem i wykładnią budowy kanału jest zachowanie bezpieczeństwa państwa i swobodnej żeglugi na Zalewie Wiślanym, co - jak zaznaczył - oczywiście nie zwalnia przed wszelkimi rygorami wynikającymi z zakresu i obowiązywania dyrektyw unijnych w zakresie ochrony środowiska, jak i również krajowych.
Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć około 1 km długości i 5 metrów głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości - 20 m.