Wody Polskie będą odtwarzać szlaki wędrówek ryb w Wiśle

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Rafał Grzyb PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-08-2019,11:15 Aktualizacja: 23-08-2019,11:28
A A A

Na odcinku Wisły między ujściem Soły i Skawy oraz w dolnej części Soły będą przeprowadzone inwestycje w celu odtworzenia ciągłości ekologicznej tych rzek, w tym szlaków wędrówek ryb. Całkowity koszt prac realizowanych przez Wody Polskie wynosi ponad 44 mln zł.

Grzegorz Puda, wiceminister inwestycji i rozwoju powiedział, że dzięki inwestycji Wisła na tym odcinku będzie miała przywrócone strategiczne funkcje związane z transportem rzecznym, ale przede wszystkim ciągłość ekologiczną. Wzmocniona będzie też ochrona przeciwpowodziowa obszarów.

zarybianie, warmia i mazury, podlasie, sielawa, szczupak

Sielawy i szczupaki w wodzie. Zarybianie pod okiem urzędników

Do wód warmińsko-mazurskich jezior trafił wylęg sielawy, a do podlaskiego Zalewu Siemianówka wylęg szczupaka. Wszystko odbyło się pod okiem przedstawicieli urzędów marszałkowskich. Ci z Departamentu Rozwoju Obszarów...

- Mam nadzieję, że uda się przywrócić te wszystkie specyficzne przebiegi szlaków między innymi ryb, które niegdyś tędy przebiegały, i które niestety sztuczne zostały zablokowane - wskazał.

Zaznaczył, że prace dotyczą nie tylko samej Wisły, ale także jej dwóch dopływów - Soły i Skawy. Obejmą odcinki o łącznej długości około 80 km na obszarze województw śląskiego i małopolskiego, trzech powiatów: oświęcimskiego, żywieckiego i bielskiego oraz dziesięciu gmin.

Krzysztof Woś, zastępca prezesa Wód Polskich ocenił, że projekt realizowany na Wiśle, Sole i Skawie jest ważnym zadaniem dla Wód Polskich, w 85 proc. współfinansowanym ze środków unijnych.

- Wody Polskie realizują zadania inwestycyjne, które mają na celu przede wszystkim ograniczyć zarówno skutki powodzi, jaki i skutki suszy - mierzymy się z tymi zjawiskami praktycznie ciągle, a województwo małopolskie pod tym względem jest szczególnie doświadczane - powiedział.

zarybianie pstrągiem, pstrąg potokowy, wałbrzych, dolny śląsk, Ośrodek Hodowli Pstrąga w Ścinawce Średniej

Tysiące ryb trafią do rzek. Trwa akcja ratowania populacji pstrąga

Ponad 100 tys. pstrągów potokowych zostanie w tym tygodniu wpuszczonych do pięciu rzek w regionie wałbrzyskim. Akcję ratowania populacji tych ryb prowadzoną przez Polski Związek Wędkarski wspiera finansowo Wojewódzki Fundusz Ochrony...

I zaznaczył, że spółka planując nowe inwestycje hydrologiczne dąży do tego, aby spełniały jak najwyższe standardy ekologiczne.

- To jest ten przykład właśnie takiej inwestycji, odtworzenia ciągłości ekologicznej rzeki Wisły, która została zabudowana w taki sposób, że rzeczywiście tej ciągłości dzisiaj nie zapewnia. To jest również odtworzenie ciągłości sieci Natura 2000 - zaznaczył Woś.

Małgorzata Sikora, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Wód Polskich podała, że inwestycja o wartości 44,4 mln zł obejmuje wiele obiektów hydrotechnicznych, które wymagają poprawy stanu technicznego ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa zarówno infrastruktury hydrotechnicznej, jak i dostosowania jej dla potrzeb organizmów żyjących w tych rzekach.

- Soła, Skawa i Wisła potrzebują zapewnienia migracji gatunkom ryb, które tymi rzekami dawniej migrowały, a obecnie w niektórych fragmentach ta możliwość została zachwiana - wyjaśniła.

Zadanie, które powinno zostać ukończone w 2022 r., jest realizacją przez Polskę zobowiązań dotyczących osiągnięcia dobrego stanu wód i właściwej ochrony środowiska wynikających z zapisów dyrektywy unijnej z 2000 r.
 

Poleć
Udostępnij