Sielawy i szczupaki w wodzie. Zarybianie pod okiem urzędników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
14-04-2017,18:20 Aktualizacja: 14-04-2017,21:14
A A A

Do wód warmińsko-mazurskich jezior trafił wylęg sielawy, a do podlaskiego Zalewu Siemianówka wylęg szczupaka. Wszystko odbyło się pod okiem przedstawicieli urzędów marszałkowskich.

Ci z Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie brali udział w zarybieniach jezior Łańskiego, Szóstak Duży i Garbas Duży. W sumie wprowadzono do nich 3,25 mln sztuk materiału zarybieniowego, który stanowił wylęg sielawy.

armator, rządowy projekt nowelizacji ustawy o rybołówstwie morskim, odsprzedaż kwot połowowych

Nawet rybacy kombinują. Znaleźli sposób na łatwe pieniądze

Wszystkie kluby poparły w czwartek rządowy projekt nowelizacji ustawy o rybołówstwie morskim, zakładający zniesienie możliwości przekazywania indywidualnych kwot połowowych pomiędzy armatorami statków rybackich i rezygnację ze...

To ryba łososiokształtna, ceniona środowiskowo i pod względem kulinarnym. "Gatunek ten zasiedla jedynie głębokie i czyste jeziora. Ryba jest bardzo wrażliwa na spadki zawartości tlenu w wodzie. Prowadzi ławicowy tryb życia, chroniąc się w ciągu dnia w głębiach przed atakami drapieżników" - opisuje urząd marszałkowski.

Zarybianie przeprowadziły Gospodarstwo Rybackie Szwaderki oraz Gospodarstwo Jeziorowe w Ełku, a materiał pochodził z własnych wylęgarni i został dostarczony w beczce lub workach wypełnionych natlenioną wodą. Jakie będą efekty przeprowadzonej akcji? Na to pytanie będzie można z czystym sumieniem odpowiedzieć dopiero za dwa lata.

Trzeba jednak próbować sztucznie wspierać populację sielawy, bo jej naturalne tarło uniemożliwiają coraz cieplejsze zimy i inne niekorzystne uwarunkowania środowiskowe. Na Warmii i Mazurach co roku do wód trafia zatem 140-150 mln "wyprodukowanych" sztuk sielawy.

"Należy dodać, że warmińsko-mazurskie jeziora będą sukcesywnie zarybiane w kolejnych miesiącach także innymi gatunkami ryb, zgodnie z założeniami operatów rybackich" - podkreślają olsztyńscy urzędnicy.
rybactwo śródlądowe, hodowcy karpia, karp, krir, krajowa rada izb rolniczych

KRIR broni rybaków. Rekompensaty mają zostać

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej o utrzymanie na dotychczasowym poziomie rekompensat wodno-środowiskowych dla hodowców ryb karpiowatych. Szef resortu zdecydował...

Ich koledzy z Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku wraz z członkiem zarządu województwa Stefanem Krajewskim uczestniczyli w kontroli zarybień wód Zalewu Siemianówka.

W obwodzie rzeki Narew nr 1, gdzie uprawnionym do rybactwa jest Polski Związek Wędkarski w Białymstoku do wód wpuszczono wylęg żerujący szczupaka w liczbie 350 tys. sztuk.

"Zarybienie odbyło się dzięki wcześniej wydanej decyzji przez marszałka województwa, zezwalającej na odłów tarlaków szczupaka w okresie ochronnym w celu pozyskania ikry przeznaczonej do zarybienia wyżej wymienionego obwodu" - czytamy w komunikacie urzędu.

Poleć
Udostępnij