"Winobranie 2018" czas zacząć. To będzie dziewięć dni pełnych atrakcji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marcin Rynkiewicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-09-2018,15:05 Aktualizacja: 07-09-2018,15:08
A A A

W sobotę, 8 września rozpoczną się dni Zielonej Góry nazywane "Winobraniem". Ich nazwa nawiązuje do bogatych tradycji winiarskich, będących wizytówką miasta. Przygotowano dziesiątki imprez promocyjnych, kulturalnych, sportowych i rozrywkowych.

Monika Zapotoczna, z-ca dyr. Departamentu Prezydenta Miasta Zielona Góra poinformowała, że świętowanie rozpocznie się w sobotę, kiedy Bachus przejmie klucze do miasta od Janusza Kubickiego, prezydenta Zielonej Góry, a zakończy 16 września.

baniewice, pomorze zachodnie, jacek turnau, winobranie, winorośle

Rekordowo wczesne zbiory winogron. Słońce służy uprawom

- Zbiory winogron zaczęliśmy miesiąc wcześniej niż zwykle - mówi Jacek Turnau z winnicy w Baniewicach (Zachodniopomorskie). Jak zaznaczył, tegoroczna pogoda wpłynęła także na ilość i jakość owoców. - Zbiory winogron są w...

W sobotę swoje podwoje otworzy Miasteczko Winiarskie na Starym Rynku. Zaprezentuje się na nim ok. 30 regionalnych winnic ze swoimi produktami. Podczas "Winobrania" koncerty będą odbywały się na dwóch scenach - mniejszej na Starym Rynku i większej na placu Powstańców Wielkopolskich przy Filharmonii Zielonogórskiej.

Wśród gwiazd będą w tym roku m.in.: Jenny Berggren ze szwedzkiej grupy Ace of Base, Agnieszka Chylińska, Gromee, Coma, Natalia Kukulska i Bajm. Tradycyjnie, oprócz artystów spoza Zielonej Góry, głównie na mniejszej scenie zaprezentują się lokalne zespoły i grupy.

- Winobranie to dziewięć dni zabawy na ulicach malowniczego, zielonogórskiego Starego Rynku, w rytm koncertów, spektakli teatralnych, wydarzeń artystycznych. Ulice miasta będą wypełnione straganami i kiermaszami oferującymi wina i kulinaria z całego świata. Tłumy gości winobraniowych będą mogły kosztować win z lubuskich winnic - zapowiedziała Zapotoczna.

winobranie, Włochy, wino, rolnictwo, winobranie we Włoszech

Rozpoczęło się winobranie. Zbiory będą lepsze niż w zeszłym roku

We Włoszech rozpoczęło się winobranie. Według ekspertów tegoroczne zbiory winorośli będą wyższe o 10-20 proc. niż w 2017 roku, gdy panowała dotkliwa susza. Pierwsze winogrona zerwano tradycyjnie w krainie Franciacorta koło miasta Brescia na...

W programie znalazło się mnóstwo propozycji spędzenia wolnego czasu, m.in. wycieczki do winnic, wystawy przygotowane przez placówki kultury, spotkania i festiwale teatralne. Nie zabraknie wydarzeń sportowych, będą biegi, rajdy rowerowe, turnieje piłki ręcznej i nożnej oraz wiele innych.

15 września ulicami Zielonej Góry przejdzie barwny Korowód Winobraniowy.

Pierwsze udokumentowane historyczne informacje o zielonogórskich winnicach pochodzą z 1314 roku. Szczególnie pomyślny dla uprawy winorośli na tych terenach był schyłek XV wieku. Pod koniec XVIII stulecia w mieście było 48 mistrzów winogrodników, a uprawy zajmowały ok. 700 ha.

Na przełomie XIX i XX wieku winiarstwo w Zielonej Górze zaczęło podupadać. Silną konkurencję zaczęli wówczas stanowić miejscowi producenci piwa, wódki, koniaków, likierów i szampana, którego produkcję rozpoczęto w Zielonej Górze w 1826 roku.

Od 1999 roku w Zielonej Górze nie produkuje się wina na skalę przemysłową, a winiarskie tradycje odradzają się w niedużych, rodzinnych winnicach powstających w okolicach tego miasta.
 

Poleć
Udostępnij