Wiceszef MKiŚ: zakaz polowań na siedem gatunków ptaków - na przełomie roku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
17-11-2024,7:00 Aktualizacja: 16-11-2024,22:14
A A A

Nowe rozporządzenie, które ograniczy o siedem liczbę gatunków ptaków łownych jest procedowane zgodnie ze ścieżką rządową. Na przełomie roku zostanie "domknięte" - zadeklarował w rozmowie z PAP wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała.

Na początku tego roku wiceminister Dorożała informował o zamiarze ograniczenia gatunków ptaków łownych, na które można w Polsce polować. Pierwotnie plan zakładał wykluczenie pięciu gatunków. Jednak w październiku resort klimatu i środowiska wskazywał już na siedem. Zmiana miałaby objąć: jarząbka, krzyżówkę, cyraneczkę, głowienkę, czernicę, słonkę i łyskę.

nrł, możdżonek, polowania, ptaki

Możdżonek: ograniczenia w polowaniach na ptaki łowne - niepotrzebne

Polska jest w czołówce państw europejskich, jeśli chodzi o ograniczenia związane z polowaniami na ptaki. Kolejne obostrzenia są niepotrzebne - podkreślił w rozmowie z PAP prezes Naczelnej Rady Łowieckiej Marcin Możdżonek. Ostrzegł, że będą...

Wiceszef MKiŚ w rozmowie z PAP przekonuje, że ograniczenie polowań na kaczki ma na celu ochronę ich populacji, która - według Dorożały - spada. Dodał, że projekt rozporządzenia w tej sprawie jest "w wykazie prac legislacyjnych i procedowany jest zgodnie ze ścieżką rządową". "Będąc optymistą, jak dobrze pójdzie, to uda się w ciągu najbliższego półtora miesiąca domknąć to rozporządzenie" - stwierdził.

Prezes Naczelnej Rady Łowieckiej Marcin Możdżonek komentując ograniczenia związane polowaniami na ptaki przekonywał, że są one niepotrzebne. "Polowania z całą pewnością nie doprowadzają w dzisiejszym świecie do wyginięcia gatunków ptaków łownych, w przeciwieństwie do kotów domowych, które zabijają ich 140 mln rocznie. Propozycja ograniczeń to chęć zaspokojenia roszczeń aktywistów" - mówił w połowie października Możdżonek.

Do tych słów odniósł się Dorożała, który podkreślił, że większym problemem jest szop pracz, a nie koty. "Proponuję, żeby jednak tę energię i tę kreatywność swoją przekierował (Możdżonek - PAP) w kierunku szopa pracza, który jest gatunkiem obcym w Polsce, inwazyjnym, który faktycznie zagraża rodzimym gatunkom ptaków i z nim jest problem na zachodniej stronie Polski" - dodał wiceminister.

prawo, odbudowa przyrody, siedliska przyrodnicze, rolnicy

MKiŚ: działa już roboczy zespół ds. odbudowy zasobów przyrodniczych

Działa już - na razie roboczy - międzyresortowy zespół ds. odbudowy zasobów przyrodniczych – poinformowało PAP Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). W skład zespołu wchodzą przedstawiciele wszystkich zaangażowanych...

Dorożała, który sam jest przedstawicielem Polski 2050 podkreślił, że ministerstwo wspiera projekt złożony w Sejmie przez parlamentarzystów tego ugrupowania i który zakłada obowiązkowe okresowe badania lekarskie dla myśliwych. "Ministerstwo klimatu wspiera ten projekt" - dodał.

Wiceminister powiedział, że to "najbardziej radykalni" myśliwi protestują przeciwko zapowiadanym zmianom przepisów odnośnie łowiectwa. Przekonywał, że "to nie jest wymierzone w nikogo". Dodał, że część środowiska myśliwych uważa obowiązkowe badania lekarskie za coś "zupełnie normalnego".

Wiceminister dodał, że osoby chodzące z bronią powinny przechodzić badania okresowe, a jest to "normalna rzecz w XXI wieku". "Nie rozumiem, szczerze mówiąc, tej postawy (sprzeciwu wobec badaniom lekarskim - PAP). Ona jest jakąś oznaką (...) takiego zabetonowania i jakiegoś radykalizmu, ja to widzę w ten sposób" - ocenił.

Poleć
Udostępnij