W e-wniosku wybierz "ugór z uprawą"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
01-05-2022,7:20 Aktualizacja: 30-04-2022,22:45
A A A

Resort rolnictwa odniósł się do pytań dotyczących rozwiązań technicznych przy wypełnianiu wniosków o płatności, w związku z wprowadzeniem odstępstwa od zakazu prowadzenia produkcji na ugorach w 2022 r. w ramach zazielenienia.

Przede wszystkim ministerstwo przypomina, że obowiązek utrzymania obszarów proekologicznych (obszary EFA) dotyczy gospodarzy posiadających ponad 15 ha gruntów ornych.

KRIR, ugory, żywność, produkcja zbóż, pase, ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi, wojna na Ukrainie, żywność

Ugory można wykorzystać do produkcji żywności i pasz

Krajowa Rada Izb Rolniczych apelowała do ministra rolnictwa o przeznaczenie powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie wykorzystywanych na obszary i obiekty nieprodukcyjne, włączając w to grunty ugorowane, do produkcji żywności i pasz....

I co do zasady, wymóg zobowiązuje gospodarza do przeznaczenia powierzchni odpowiadającej 5 proc. powierzchni gruntów ornych na obszary EFA.

"Obowiązek rolnik może wypełniać za pomocą obszarów proekologicznych, takich jak elementy krajobrazu, międzyplony lub ugory" - wymienia resort w odpowiedzi na wystąpienie samorządu rolniczego.

Jak już jednak powszechnie wiadomo zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej z 23 marca, umożliwiającą skorzystanie z odstępstwa od zakazu prowadzenia produkcji na ugorach w roku 2022 w ramach zazielenienia, ugory można wykorzystać do produkcji żywności i pasz.

Co istotne, decyzja umożliwia uznanie gruntów ugorowanych za odrębne uprawy w ramach dywersyfikacji upraw lub za obszary proekologiczne EFA, nawet jeśli na takich gruntach będzie prowadzona produkcja - wypas, zbiór, czy uprawa.

ugory iodłogi, grunty rolne i leśne, raport gus

W Polsce jest 150 tysięcy hektarów odłogów i ugorów

Główny Urząd Statystyczny w dokumencie "Ochrona środowiska 2020" podał najnowsze dane o powierzchni m.in. gruntów rolnych i leśnych w Polsce, w tym także o ziemiach ugorowanych i zdewastowanych. Według ewidencji geodezyjnej...

Na ugorach objętych odstępstwem w ramach obszarów EFA będzie można ponadto stosować środki ochrony roślin. To odstępstwo nie obejmuje jedynie ugorów z roślinami miododajnymi, uznawanymi za EFA.

"Wobec powyższego, rolnicy, którzy mają zamiar skorzystać z derogacji i prowadzić produkcję rolną na ugorach, w trakcie wypełniania wniosków o przyznanie płatności na rok 2022 w aplikacji eWniosekPlus powinni dla takich obszarów wybrać roślinę ‘ugór z uprawą’. Rolnicy, którzy złożyli już wnioski o płatność i w deklaracjach wskazali ugory, a zamierzają skorzystać z wprowadzonego odstępstwa, powinni dokonać zmiany rośliny z ‘ugór’ na ‘ugór z uprawą’, a następnie wysłać do ARiMR zmianę do wniosku (ponowne wysłanie deklaracji z wprowadzoną zmianą dotyczącą ugorów)" - podpowiadają ministerialni urzędnicy.

Jednocześnie uspokajają, że w przypadku gdy rolnik podczas wypełniania wniosku, zadeklarował "ugór", a nie "ugór z uprawą" (i tego nie zmienił), to nie będzie ponosił konsekwencji z powodu braku wprowadzenia zmiany.
 

Poleć
Udostępnij