Tranzyt trwa, a miał być wstrzymany
Minister rolnictwa Czesław Siekierski nie dotrzymał zobowiązania dotyczącego wstrzymania tranzytu z Ukrainy.
Zgodnie z ustaleniami rozmów w Jasionce z 19 marca br. Minister Rolnictwa zobowiązał się w pkt. 5, że „zwróci się z wnioskiem do Rady Ministrów o wstrzymanie tranzytu z Ukrainy produktów objętych Rozporządzeniem z dnia 15 września 2023 r. z Ukrainy przez terytorium Polski z dniem 1 kwietnia 2024 r. Do dnia wejścia w życie unijnego rozporządzenia ATM (5 czerwca 2024 r.) zarówno embargo, jak i wstrzymanie tranzytu obejmie także cukier”.
Kołodziejczak: Ukraińcy nie chcą dotrzymać ustaleń dotyczących tranzytu
W dniu 28 marca br. premier Donald Tusk po rozmowie z premierem Ukrainy nie wspomniał ani słowem o wstrzymaniu tranzytu.
W dniu 29 marca br. wysłaliśmy do rzecznika prasowego MRiRW następujące pytanie: czy minister rolnictwa i rozwoju wsi wystąpił o zawieszenie/zatrzymanie tranzytu z UA od 1 kwietnia br.? Jeśli jeszcze tego nie zrobił, to czy to zrobi i kiedy?
Otrzymaliśmy następującą odpowiedź: „MRiRW prowadzi rozmowy ze stroną ukraińską w celu wypracowania najlepszych rozwiązań. Dotyczy to ilości produktów, które będą mogły napłynąć do Polski. Jesteśmy bliscy rozwiązań tak, żeby tranzyt, który przebiega przez Polskę nie zakłócał polskiego rynku”.
Cytaty ze strony internetowej MRiRW
„W myśl osiągniętych uzgodnień Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystąpi do Rady Ministrów z wnioskiem o wstrzymanie tranzytu produktów, które obecnie objęte są już embargiem. Blokadzie mają podlegać wszystkie wrażliwe produkty. – Zakładamy, że takie rozwiązanie będzie obowiązywało do czasu osiągnięcia porozumienia w sprawie zasad handlowych pomiędzy Polską a Ukrainą, które będzie zabezpieczało nasz rynek – zaznaczył wiceminister (Kołodziejczak)”.
„Sekretarz stanu Michał Kołodziejczak zwrócił uwagę, że wstrzymanie tranzytu ma służyć także zabezpieczeniu tego, aby udzielane rolnikom wsparcie – głównie dla producentów zboża – trafiało rzeczywiście do rolników”.
Zapytaliśmy też rzecznika prasowego MRiRW o termin wejścia w życie dopłat do zbóż. Odpowiedź: „W zakresie dopłat do zbóż przygotowywane są odpowiednie akty prawne”.
Ile zboża z Rosji trafiło do Polski w 2023 roku?
Cytat ze strony internetowej MRiRW
„Sekretarz stanu Michał Kołodziejczak stwierdził, że rynki rolne w Polsce nie tylko zostały rozregulowane, ale wręcz zniszczone. Dlatego rolnicy powinni otrzymać doraźną pomoc. Przypomniał, że za sprzedane zboże w okresie od 11 marca do 31 maja rolnik otrzyma dopłatę w wysokości 300 zł/tonę, a za zboże sprzedane pomiędzy 1 stycznia a 10 marca – 200 zł/tonę”.
Nazajutrz po rozmowach w Jasionce w wywiadzie dla jednej ze stacji radiowych minister finansów Andrzej Domański stwierdził, że „obecnie w budżecie państwa nie ma pieniędzy na dopłaty, ale będzie ich szukał”.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz