Szykują się zmiany przepisów o obrocie gruntami rolnymi
W najbliższych tygodniach rząd ma zająć się nowelizacją przepisów dotyczących obrotu gruntami rolnym. W resorcie rolnictwa trwają prace nad ustawami o kształtowaniu ustroju rolnego oraz gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi.
- Dzięki zmianom ma zostać poszerzone grono osób, które mogą stać się posiadaczami takich gruntów - wyjaśnia Zbigniew Babalski, wiceminister rolnictwa w rozmowie z Polskim Radiem.
KOWR wyjaśnia zasady przedłużania umów dzierżawy ziemi
- Chcemy ułatwić zniesienie współwłasności nieruchomości rolnej w przypadku rozwodu lub unieważnienia małżeństwa. Planujemy też rozszerzyć katalog osób bliskich, w rozumieniu ustawy, o rodzeństwo rodziców, pasierba, zięcia oraz synową. Chcemy też umożliwić nabywanie gruntów rolnych przez uczelnie publiczne na cele dydaktyczne, państwowe lub samorządowe osoby prawne na cele publiczne czy spółki prawa handlowego - wylicza polityk.
Nowelizacja przepisów ma też umożliwić zniesienie ograniczeń w nabywaniu nieruchomości rolnych w toku postępowania egzekucyjnego. Obecnie takie grunty mogą zakupywać wyłącznie inni gospodarze.
- Chcemy, aby rolnik, który jest zadłużony mógł otrzymywać korzystniejsze finansowo propozycje. Po to, by mógł - mimo swojej sytuacji - utrzymywać płynność finansową. Korzystniejsze oferty z tego punktu widzenia wiążą się z likwidacją tych ograniczeń w przypadku egzekucji - uzasadnia przedstawiciel resortu.
Są problemy z przedłużaniem dzierżawy państwowej ziemi
Osoby, które nie do końca - zgodnie z definicją - są rolnikami indywidualnymi też w pewnych okolicznościach będą mogły łatwiej nabyć ziemię. - W ustawie napisane jest, że musi mieć pięcioletni staż samodzielnego prowadzenia gospodarstwa, pięcioletni okres zamieszkania na terenie gminy. Chcemy od tego trochę odejść, ale stawiamy warunek: odchodzimy od tych rygorów w przypadku osób, które nie ukończyły 40. roku życia, żeby umożliwić im rozpoczęcie działalności, jeśli chodzi o gospodarowanie gruntami rolnymi - zapewnia Babalski na koniec Polskie Radio..
W ubiegłym miesiącu zakończyły się konsultacje społeczne i uzgodnienia międzyresortowe dotyczące zmian we wspomnianych dwóch rządowych ustawach. Resort rolnictwa liczy, że projekty trafią do parlamentu w lutym.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś
źródło: Polskie Radio