Szef weterynarii nie musi konsultować z resortem wewnętrznych instrukcji
Główny lekarz weterynarii samodzielnie kieruje podległymi organami i nie jest zobligowany do konsultowania z ministerstwem wewnętrznych instrukcji do nich kierowanych - tak resort rolnictwa odniósł się do apelu fundacji Viva! w sprawie zmiany wytycznych dotyczących przenoszenia żywych ryb.
W listopadzie fundacja Viva! skierowała do Pawła Niemczuka, głównego lekarza weterynarii pismo, w którym zaapelowała o zmianę wytycznych pozwalających na pakowanie i przenoszenie żywych ryb bez wody w plastikowych torbach z ożebrowaniem.
Sprzedaż ryb pod okiem policji
Wskazała w piśmie, że wyniki badań wykonanych w Zakładzie Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej PAN w Gołyszu w 2010 r., na których podstawie powstały funkcjonujące obecnie wytyczne GIW w zakresie przenoszenia ryb przez klientów końcowych, "budzą poważne wątpliwości".
Kopia listu została również skierowana do Jana Krzysztofa Ardanowskiego z prośbą o "zainteresowanie się" tą sprawą. Jak podkreślono wytyczne lekarza weterynarii, w ramach których pozwala na transport żywych ryb bez wody, są sprzeczne z przepisami ustawy o ochronie zwierząt.
Do pisma dołączono dwie opinie. Jedną prof. Andrzeja Elżanowskiego, według której w razie trzymania karpia bez wody, tlen ze skórnej wymiany gazowej jest praktycznie w całości zużywany przez skórę i nie trafia do organów wewnętrznych ryby.
Drugą adwokat Katarzyny Topaczewskiej, która wskazuje na niezgodność z przepisami ustawy o ochronie zwierząt wytycznych pozwalających na pakowanie i przenoszenie żywych ryb bez wody w plastikowych torbach z ożebrowaniem.
Poseł apeluje do szefa weterynarii w sprawie przenoszenia żywych ryb
Resort rolnictwa w odpowiedzi na pismo zauważył, że "główny lekarz weterynarii samodzielnie kieruje podległymi organami Inspekcji Weterynaryjnej i nie jest zobligowany do konsultowania z ministerstwem wewnętrznych instrukcji i wytycznych do nich kierowanych".
Wskazano jednocześnie, że Główny Inspektorat Weterynarii "jako organ wykonawczy działa na podstawie obowiązujących przepisów prawa i zgodnie z prawem ponosi odpowiedzialność za podejmowane działania". "Wytyczne oraz instrukcje są dokumentami dotyczącymi organizacji pracy Inspekcji Weterynaryjnej i jako takie nie są aktami prawa powszechnie obowiązującego" - podkreślono w odpowiedzi na apel fundacji Viva!
Ministerstwo wskazało również, że przepis ustawy o ochronie zwierząt dotyczący "transportu i przetrzymywania ryb w celu sprzedaży (...) i nie może być bezpośrednio stosowany do przenoszenia ryb kupionych lub złowionych przez konsumenta ostatecznego".
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś