Susza nie odpuszcza. Tutaj jest zdecydowanie najgorzej
W zachodniej części kraju nadal odnotowywany jest niedobór wody, największy w okolicach Poznania. Susza najbardziej dotyka rośliny strączkowe i krzewy owocowe - poinformował w czwartek Instytut Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG).
W dziewiątym okresie raportowania, tj. od 11 czerwca do 10 sierpnia 2018 r., IUNG nadal stwierdza wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski.
Mniejsze plony warzyw z powodu suszy
Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, ale uległa niewielkiemu zmniejszeniu w stosunku do przedniego okresu raportowania (1 VI-30 VII).
Największy deficyt wody występował w Poznaniu i na terenach przyległych do tego miasta oraz na terenie Ziemi Lubuskiej, Niziny Szczecińskiej, w okolicach Zielonej Góry, Trzebnicy, Lubinia i na Równinie Legnickiej.
Aktualnie susza rolnicza występuje wśród wszystkich monitorowanych upraw: krzewów owocowych, roślin strączkowych, ziemniaka, tytoniu, chmielu, warzyw gruntowych, kukurydzy na kiszonkę i na ziarno.
W ostatnim okresie raportowania największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw roślin strączkowych.
PSL: straty związane z tegoroczną suszą to nawet 2,5 mld zł
Suszę notowano w sześciu województwach w 233 gminach, tj. w 9,4 proc. polskich gmin, na powierzchni ok. 2 proc. gruntów ornych.
Susza wystąpiła także wśród upraw krzewów owocowych. Notowano ją w pięciu województwach w 200 gminach, tj. w 8 proc. gmin Polski, na 1,7 proc. gruntów ornych.
"Występujące warunki pogodowe w monitorowanym okresie w stosunku do poprzedniego okresu spowodowały w zachodniej części Polski zwiększenie deficytu wody dla roślin, czego wynikiem jest wzrost liczby upraw z suszą (z czterech do ośmiu). Uległa też zwiększeniu liczba gmin ogarniętych suszą z 55 do 178 oraz powierzchnia o 1,86 punktów procentowych z deficytem wody powodującym obniżenie plonów przynajmniej o 20 proc. w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich warunkach pogodowych" - czytamy w raporcie.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś