Siekierski: wracają cła na cukier i jaja z Ukrainy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
28-06-2024,9:50 Aktualizacja: 28-06-2024,9:51
A A A

Wyczerpały się kwoty na bezcłowy import do UE cukru i jaj z Ukrainy, a w zeszłym tygodniu skończył się limit owsa - mówił w czwartek minister rolnictwa Czesław Siekierski. Szef resortu wskazał, że wkrótce mogą być wprowadzone również cła na inne produkty rolne z Ukrainy.

"Już się wyczerpały pierwsze kwoty zawarte w automatycznym mechanizmie ochrony. Dotyczy to cukru i jaj, a w zeszłym tygodniu dotyczyło to owsa. Mamy również informacje o innych produktach, wobec których wkrótce ten sam mechanizm może zostać zastosowany" – poinformował w czwartek minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas konferencji w Sejmie.

ue, cła, ukraina, import

"Financial Times": UE przywróci w piątek cła na jaja i cukier z Ukrainy

UE przywróci w piątek cła na jaja i cukier z Ukrainy, posługując się „hamulcem bezpieczeństwa” uzgodnionym w celu uspokojenia rolników, którzy protestowali w tym roku w wielu krajach Wspólnoty –...

Siekierski zwrócił uwagę, że strona polska bardzo zabiegała, aby w negocjacjach pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą dotyczących przedłużenia autonomicznych środków handlowych (ATM) progi aktywacji mechanizmu ochronnego były jak najmniejsze. W wyniku osiągniętego kompromisu do okresu referencyjnego przyjęta została II połowa 2021 roku do roku 2023.

Jak wskazał minister, wcześniejsza, mniej korzystna dla Polski propozycja dotyczyła tylko okresu od roku 2022. Dzięki staraniom Polski i krajów współpracujących zapewniona została ochrona rynku europejskiego, w tym oczywiście także ochrona rynku polskiego, co dobrze służy cenom produktów rolnych.

"Wymiana handlowa pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą jest pod szczególną obserwacją ze strony resortu rolnictwa" – zapewnił Siekierski.

Uczestniczący w konferencji wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski wskazał, że resort potrzebował czasu, by móc przedstawić konkrety.

"Uporządkowaliśmy Europejski Zielony Ład, wprowadziliśmy dopłaty do zboża i dziś rolnicy, którzy z niepokojem patrzyli na granicę polsko-ukraińską, mogą oddychać spokojnie – stwierdził Krajewski.

Dodał, że Polska wspólnie z Francją i innymi krajami wypracowała mechanizmy ochronne, dzięki którym wracają cła na te produkty, które zagrażają naszemu rynkowi.

"To są konkrety, to są dobre informacje dla polskich rolników" – podkreślił wiceminister Krajewski.

minister rolnictwa, siekierski, krajowa rada spółdzielcza, duże gospodarstwa

Minister Siekierski: duże gospodarstwa odchodzą od wymagającej produkcji zwierzęcej i przestawiają się na produkcję roślinną

Minister rolnictwa Czesław Siekierski uczestniczył w środę w posiedzeniu Komisji Spółdzielczości Rolniczej Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej - poinformował resort. Minister odniósł się do...

Porozumienie dotyczące autonomicznych środków handlowych (ATM) dla Ukrainy umożliwiające bezcłowy import ukraińskich produktów rolnych na rynki unijne weszło w życie 6 czerwca br. i ma obowiązywać rok.

W porozumieniu zostały częściowo uwzględnione postulaty Polski, Francji i Parlamentu Europejskiego, aby okres referencyjny brany pod uwagę przy kalkulowaniu kwot importowych był liczony od czerwca 2021 r. do końca 2023 r. Stanowi to kompromis, ponieważ Warszawa, Paryż i PE postulowały, by uwzględnić cały 2021 r.

Autonomiczne środki handlowe (ATM) przewidują m.in. stosowanie automatycznego mechanizmu ochronnego. Dotyczy on mięsa drobiowego, jaj, cukru, miodu, kukurydzy, owsa, niektórych produktów przetwórstwa zbóż.

Automatyczny mechanizm ochronny polega na tym, że po przekroczeniu przez import z Ukrainy określonej wielkości progowej odpowiadającej średniej z przyjętego okresu referencyjnego, Komisja Europejska ma w ciągu 14 dni podjąć decyzję o przywróceniu cła UE.

Poleć
Udostępnij