Siekierski: dzierżawa gruntów Skarbu Państwa zamiast sprzedaży
Minister rolnictwa Czesław Siekierski wskazał, że jest zwolennikiem dzierżawy gruntów na cele rolnicze zamiast sprzedaży, bo pozwala to uniknąć przejęcia ziemi np. przez deweloperów - poinformowało w piątek MRiRW. Szef resortu odniósł się do postulatów spółek dzierżawiących grunty Skarbu Państwa.
Kwestia wyłączania z wygasających umów dzierżawy części gruntów rolnych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (ZWRSP) była przedmiotem dyskusji podczas piątkowego spotkania ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego z przedstawicielami zarządu Polskiej Federacji Rolnej oraz kierownictwa Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
RPO po raz kolejny za niekonstytucyjnością przepisów o wyłączaniu z dzierżaw 30 proc. ziemi rolnej
Jak wskazano w komunikacie, Siekierski "odniósł się ze zrozumieniem do postulatów spółek dzierżawiących grunty Skarbu Państwa". Podkreślił zarazem, że jest zwolennikiem dzierżawy gruntów na cele rolnicze zamiast ich sprzedaży, ponieważ pozwala to uniknąć sprzedaży ziemi np. deweloperom.
"Mam do dyrektorów regionalnych oddziałów KOWR prośbę, aby przy podejmowaniu decyzji o skali wyłączenia gruntów wzięli pod uwagę, że należy przede wszystkim wzmacniać spółki hodowlane zajmujące się produkcją zwierzęcą" – powiedział minister, cytowany w komunikacie.
Jak wskazano, szef resortu poprosił także o kierowanie się zdrowym rozsądkiem przy gospodarowaniu zasobem nieruchomości rolnych Skarbu Państwa. "To kierownictwo KOWR i na szczeblu centralnym, i terenowym, ma najlepsze rozeznanie i jest w stanie podjąć najlepszą decyzję" – zauważył cytowany w komunikacie minister.
Jak dodano, podczas spotkania interesy spółek, które dzierżawią grunty rolne z ZWRSP, reprezentowali członkowie kierownictwa Polskiej Federacji Rolnej, a do zagadnień dotyczących dzierżawy gruntów odnosili się przedstawiciele kierownictwa KOWR, który gospodaruje nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.
Siekierski: pracujemy nad ustawą o dzierżawie. Obecnie właściwie nie mamy rozeznania, jaka skala ziemi jest dzierżawiona
Zgodnie z przepisami, dzierżawcy gruntów z zasobów Skarbu Państwa, których umowa dzierżawy się kończy, muszą wyłączyć z dzierżawy i oddać do ZWRSP 30 proc. ziemi. Grunty te mają następnie być zaoferowane do wydzierżawienia rolnikom indywidualnym. Celem jest przede wszystkim wzmocnienie gospodarstw rodzinnych.
Jak poinformował obecny na spotkaniu właściciel jednej ze spółek hodowlanych, dzierżawiący grunty z ZWRSP, w praktyce zdarza się jednak, że dyrektorzy terenowych oddziałów KOWR podejmują decyzję o wyłączeniu 40 proc. gruntów lub więcej - poinformowano.
"Przedstawiciele spółek, których dotyczy ten problem, podkreślili, że tak duże wyłączenia gruntów będą miały katastrofalne skutki dla ich dalszej działalności. Skierowali do kierownictwa KOWR postulat o zmianę zasad dzierżawy gruntów. Podkreślili, że obecne długie procedury zawierania umów dzierżawy oraz możliwość zawierania umów tylko na 8 do maksymalnie 15 lat znacznie ograniczają możliwości rozwoju" - czytamy w komunikacie MRiRW.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś