Ser klinek na liście produktów tradycyjnych
Ser biały klinek wytwarzany w spółdzielni mleczarskiej w Łapach (Podlaskie) został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Resort informuje, że wytwarzanie białych serów twarogowych z mleka krowiego w Podlaskiem, ale i w całej Polsce ma swoje tradycje. W regionie zachowało się wiele narzędzi używanych do produkcji takiego sera, a także nazywane "sernikami" drewniane pomieszczenia do jego przechowywania i suszenia.
Państwo musi gwarantować bezpieczeństwo żywności
Klinek z Łap produkowany w Spółdzielni Mleczarskiej w Łapach wpisano na ministerialną listę w czerwcu.
Ser ma owalny kształt spłaszczonego stożka, zwartą strukturę, na zewnątrz widać wyraźnie odciśnięte wzory płóciennego woreczka wraz z ręcznym wiązaniem tego worka - może ważyć od 0,3 do 0,5 kg.
"Istota wytwarzania serów twarogowych z mleka krowiego, od czasów udomowienia bydła nie uległa zmianie. Proces ten polega na przecedzaniu zsiadłego mleka, pozbyciu się nadmiaru wody i przeprowadzeniu procesów, których celem jest przedłużenie przydatności do spożycia uzyskanego sera. W zależności od zawartości tłuszczu w surowcu, sery twarogowe można podzielić na pełnotłuste, tłuste, półtłuste oraz chude" - czytamy w opisie produktu.
W opisie potwierdzającym wpisanie klinka z Łap na ministerialną listę można przeczytać, że o wyjątkowości tego sera decyduje mleko pochodzące z terenów, które sąsiadują z Narwiańskim Parkiem Narodowym.
Smak i cena żywności ważniejsze niż jej bezpieczeństwo
"Tradycyjna produkcja klinka z Łap rozpoczęła się w zakładzie mleczarskim w miejscowości Poświętne. W 1974 roku siedziba mleczarni przeniosła się do Łap i funkcjonuje do dziś. Twaróg produkowany jest ręcznie. Symbolem zachowania tradycyjnych metod jest wykorzystywany do osuszania i nadania charakterystycznego kształtu twarogowi, płócienny woreczek" - podano w opisie klinka. Nadmiar serwatki odsącza się przy pomocy prasy.
Na Liście Produktów Tradycyjnych znajduje się ponad 70 produktów tradycyjnych z województwa podlaskiego. Także w czerwcu wpisano na tę listę mąkę wytwarzaną przez Podlaskie Zakłady Zbożowe.
Krajowa Lista Produktów Tradycyjnych działa od końca 2004 r. w ramach ustawy o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych. Jej główny cel to szeroka promocja produktów wytwarzanych metodami tradycyjnymi.
Na Listę Produktów Tradycyjnych trafiają produkty spożywcze i rolne, a także napoje spirytusowe, których właściwości i cechy wynikają ze stosowania tradycyjnych metod wytwarzania, są także elementem dziedzictwa kulturowego regionu, w którym są produkowane. Według przyjętych zasad, za tradycyjne uważa się metody produkcji, które są stosowane od co najmniej 25 lat.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś