Ruszają Dni Otwartych Winnic
Pięć winnic leżących na Małopolskim Szlaku Winnym uczestniczy w tegorocznej edycji Dni Otwartych Winnic, które rozpoczną się w sobotę. Z powodu pandemii koronawirusa, ograniczono liczbę gospodarstw oraz wprowadzono dodatkowe wymogi sanitarne.
Paweł Tokarczyk, prezes Gorczańskiej Organizacji Turystycznej, która jest organizatorem szlaku wina w Małopolsce poinformował, że inicjatywa co roku cieszy się wielkim zainteresowaniem zwiedzających.
Sektor wina dostanie nadzwyczajne wsparcie
W tym roku również krótko po rozpoczęciu zapisów większość miejsc została zarezerwowana.
- Ta edycja Dni Otwartych Winnic będzie inna niż pozostałe. Musimy zastosować się do opracowanych wytycznych Ministerstwa Rozwoju i Głównego Inspektora Sanitarnego. Dlatego ograniczyliśmy grupy do jednej na każdą winnicę i maksymalnie 50 osób w grupie. W tym roku na imprezę nie wejdzie też nikt, kto się wcześniej nie zapisał - wyjaśnił.
Spotkania odbywać się będą wyłącznie na przestrzeni otwartej z zachowaniem dystansu społecznego. Wszyscy uczestnicy Dni będą musieli złożyć oświadczenia COVID-19 o stanie zdrowia.
Badana będzie temperatura u uczestników przed wejściem na każde spotkanie. Wszyscy będą musieli wyposażyć się w maseczkę lub przyłbicę, rękawiczki, długopis oraz kieliszek do degustacji.
W ramach projektu w tym sezonie odbędzie się pięć spotkań w wybranych małopolskich winnicach. 18 lipca enoturyści spotkają się w winnicy Nowizny na pograniczu Pogórza Rożnowskiego i Beskidu Wyspowego, która w 2019 r. przyłączyła się do szlaku. Następnego dnia będą gościć w nieodległej winnicy Chronów, na granicy Krajobrazowego Parku Wiśnicko-Lipnickiego.
Zbiory w winnicach będą mniejsze przez majowe przymrozki
W dwa sierpniowe weekendy zaplanowano zwiedzanie winnicy Uroczysko w dolinie Dunajca (8.08), winnicy Chodorowa na Pogórzu Rożnowskim (9.08) oraz winnicy Manru w dolinie rzeki Białej (16.08).
Wszystkie gospodarstwa znajdują się na wytyczonym 7 lat temu Małopolskim Szlaku Winnym. Główną ideą szlaku jest zachęcenie turystów do odkrywania małopolskich winnic, spotkań z ich właścicielami, odkrywania dziedzictwa oraz obcowania z przyrodą regionu.
W ramach projektu zostały zinwentaryzowane winnice w Małopolsce, a następnie połączono je szlakiem. Na początek wytypowano 15 winnic położonych w różnych częściach Małopolski, a z początkiem br. na szlaku było już 40 plantacji.
Małopolski Szlak Winny - wskazał Tokarczyk - to nie tylko winnice, ale i bogata oferta specjalistycznych gospodarstw agroturystycznych, w których serwowane są lokalne produkty.
Gama wyrabianych w Małopolsce win jest szeroka i urozmaicona. Poza klasycznymi białymi, czerwonymi i różowymi, wytrawnymi czy półwytrawnymi, w regionie powstają również słodkie oraz musujące.
Według danych GOT Małopolska jest obecnie przodującym pod względem liczby winnic regionem w naszym kraju. Do tej pory powstało tam już co najmniej 120 takich plantacji, z których 43 prowadzi zarejestrowaną komercyjną działalność.
- Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym. Czekamy: redakcja@agropolska.pl