Różny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn to forma dyskryminacji
Komisja Europejska wysłała list do Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie różnicy wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Zdaniem Brukseli odmienny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn w Polsce jest formą dyskryminacji.
To wspólny list Marianne Thyssen, komisarz ds. zatrudnienia oraz Very Jourovej, komisarz ds. równości płci. - List jest odpowiedzią na prośbę szefa KE Jean-Claude'a Junckera, aby komisarze Jourova i Thyssen zajmowały się sprawą. We wspólnym liście do władz polskich przedstawiono obawy prawne, prosząc o podjęcie dialogu, aby rozwiązać sprawę - powiedziało PAP źródło w KE.
Rolnik haruje całe życie i należy mu się wcześniejsza emerytura
Bruksela oczekuje teraz odpowiedzi od polskiego rządu. Źródło podkreśliło, że ta sprawa nie dotyczy tylko różnicy wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w ustawie o sądach powszechnych, w której ten zapis jest "również dyskryminujący" i z tego powodu KE rozpoczęła procedurę o naruszeniu unijnego prawa.
- Sprawa dotyczy reformy całego systemu emerytalnego. Polskie władze wprowadziły wiek emerytalny na poziomie sprzed reformy z 2012 r. i system emerytalny stał się dyskryminujący. Informujemy, że jest to niezgodne z prawem UE i prosimy o wyjaśnienia. Najpierw staramy się podjąć dialog z jakimkolwiek państwem, zanim uruchomimy jakąkolwiek procedurę prawna, jeśli jest to uzasadnione - zaznaczyło źródło w Komisji.
Mina Andreewa, rzeczniczka KE podkreśliła, że polska ustawa z 2012 roku wprowadziła stopniowy wzrost i wyrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, ale w 2016 roku odwrócono tę reformę. Dodała, że kraje członkowskie nie są proszone o wprowadzenie natychmiast jednakowego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn, jednak muszą pracować w tym kierunku.
"Nie mamy wątpliwości, że przepisy wprowadzające zróżnicowany wiek emerytalny dla kobiet oraz dla mężczyzn są prawidłowe i zgodne z oczekiwaniami społecznymi, jak również polska tradycją i stanem pierwotnym obowiązującym przed dniem 1 października 2017 r., a więc również w okresie, w którym Polska wstąpiła do Unii Europejskiej" - czytamy w odpowiedzi resortu pracy, zamieszczonym na stronie internetowej.