Rolnicy wyjechali na drogi. Akcja "Polska stanie" rozpoczęta
Zgodnie z zapowiedziami punktualnie o godzinie 10 rolnicy w całej Polsce wyjechali ciągnikami na krajowe i wojewódzkie drogi. To kolejny protest przeciwko nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.
Michał Kołodziejczak, lider AGROunii zapowiadał, że w kraju ma stanąć blisko 100 blokad, które mają sparaliżować wszystkie miasta powiatowe.
Race i słoma przed resortem. Gorące powitanie nowego ministra
"Polska Stanie. Kilkadziesiąt blokad w samej WLKP, kilkadziesiąt na Podlasiu. Nie ma województwa gdzie nie będzie co najmniej kilku. Protestują hodowcy bydła, trzody, zwierząt futerkowych, producenci zbóż, warzywnicy i nie tylko" - napisał na Twitterze.
W środę rolnicy zablokowali m.in. na kilka minut rondo im. Romana Dmowskiego w centrum Lublina. "Cała wieś mówi nie piątce Kaczyńskiego" - taki transparent ustawiono pod Masztem Niepodległości, który stał na rondzie Dmowskiego w Lublinie.
Kilkadziesiąt samochodów osobowych zablokowało wjazdy na rondo ze wszystkich stron. Protestujący wysiedli z samochodów i chodzili po przejściach dla pieszych, trzymali biało-czerwone flagi. Z głośników odtworzono "Rotę".
- Przepraszamy mieszkańców, musieliśmy to zrobić. Jeśli nic się nie zmieni, to przyjedziemy tu wkrótce ciągnikami - powiedział przez megafon jeden z protestujących rolników.
Z kolei na drogach województwa łódzkiego utrudnienia w ruchu kierowcy napotykali na drogach krajowych: nr 12 w okolicach Sieradza, nr 70 w powiecie skierniewickim, nr 92 w pow. łowickim, a także w pobliżu Kutna.
Rolnicy wykrzyczeli, co myślą o piątce dla zwierząt
Jak informowało Radio Łódź ok. 50 ciągników poruszało się z Błędowa w kierunku Łowicza i dalej w kierunku Sochaczewa, aby potem wrócić na teren powiatu łowickiego. Protestujący zablokowali też rondo na drodze krajowej nr 12 w miejscowości Smardzew, gdzie wyrzucili na jezdnię obornik.
Również świętokrzyscy rolnicy dołączyli do strajku organizowanego przez AGROunię. Marta Przybyś, koordynator działań w regionie poinformowała, że w protestach brało udział kilkadziesiąt osób. Rolnicy wyjechali traktorami i samochodami na drogi - wojewódzką 786 między Łopusznem a Włoszczową oraz krajową "9" na odcinku Opatów - Lipnik.
Na Opolszczyźnie utrudnienia wystąpiły na drogach krajowych nr 11 i 45 oraz obwodnicy Opola. Sto jadących wolno ciągników poruszało się na drodze z Lublińca do Olesna i połączonej z obwodnicą stolicy regionu trasie Kluczbork - Opole.
W woj. warmińsko-mazurskim rolnicy wyjechali traktorami i spowalniali ruch na drogach krajowych nr 15 i 16. Gospodarze protestowali też w Nowym Mieście Lubawskim. Na "15" w Sampławie protestujący chodzili ponadto po przejściu dla pieszych, blokując ruch samochodów.
Prezydent zawetuje piątkę dla zwierząt?
Na Kujawach i Pomorzu utrudnienia w ruchu były pomiędzy Toruniem i Stolnem. Trasą łączącą województwo kujawsko-pomorskie z pomorskim jechało bardzo wolno 15 traktorów. Protesty rolników odbywały się także m.in. w Lipnicy, Osięcinach, Sępólnie Krajeńskim, a pikieta stacjonarna w Bydgoszczy.
W woj. pomorskim rolnicy zorganizowali protesty w siedmiu miejscach - m.in. na drodze krajowej nr 22 w Rychnowach, dk nr 55 w Rychnowach Żuławskich, dk nr 6 w Darżynie, dk nr 20 w Żukowie i Chwaszczynie, czy na drodze wojewódzkiej nr 221 w Nowej Karczmie.
W związku z protestem rolników utrudnienia w ruchu drogowym występowały na terenie niemal całej Wielkopolski. Na dk nr 92 w miejscowości Goniczki, między Wrześnią i Słupcą, gospodarze rozrzucili na drogę siano, obornik oraz baloty słomy. Problemy z przejazdem były też m.in. na dk nr 11, 12, 15, 22, 32, 36, 72 oraz na wielu drogach wojewódzkich.
Na Mazowszu spowolniony był ruch samochodowy na dk nr 7 w okolicach Mławy. Protest zorganizowano także w okolicach Kałuszyna.
Ardanowski: gdzie jest lojalność PiS wobec wsi?
W Małopolsce protestujący rolnicy wyjechali ciągnikami i samochodami na ruchliwe drogi w zachodniej części regionu. W akcji uczestniczył ok. 100 pojazdów.
Na Podkarpaciu kilkanaście traktorów wyjechało w Jarosławiu na drogę woj. w kierunku Szówska. Podobny protest odbywał się w również Dębicy i okolicach Jasła.
W Lubuskiem z powodu działań gospodarzy utrudnienia występowały w ruchu na dk nr 22 w rejonie Gorzowa Wlkp. Rolnicy blokowali ponadto wjazd i wyjazd z S3 w Sulechowie i zatrzymywali ruch na dwóch rondach.
W woj. dolnośląskim kilkanaście ciągników rolniczych jechało drogą krajową nr 8 pomiędzy Ząbkowicami Śląskimi a Łagiewnikami.
W woj. podlaskim utrudnienia w ruchu były m.in. w Łomży, na drogach krajowych nr 8, 61, 63, 65, 66 oraz wojewódzkich nr 677 i 690.
W woj. śląskim rolnicy protestują na dk nr 11 i 81. Policja nie odnotowała dotychczas przypadków złamania prawa - poruszające się tam ciągniki spowalniają, ale nie blokują ruchu.
- Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym. Czekamy: redakcja@agropolska.pl