Rolnicy wolą dzierżawić niż kupować. Wiele nierozstrzygniętych przetargów
30 kwietnia 2016 roku weszły w życie przepisy ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Od tego dnia grunty mają być przede wszystkim zagospodarowywane przez dzierżawę.
- Ustawa spełnia cele założone przez jej autorów, choć niektóre przepisy wymagają pewnych poprawek - mówi w rozmowie z Programem Pierwszym Polskiego Radia senator Jerzy Chróścikowski, wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych.
Dzieciom można swobodnie przekazać ziemię. Jest wyrok Sądu Najwyższego
- Sprzedaż została powstrzymana. Teraz wprowadzamy pewne rozwiązania, które dawały w perspektywie możliwość uruchomienia sprzedaży, ale wtedy będzie gwarancja, że ziemia trafia do rolników, a nie do pośredników, nie do handlu i cena nie będzie windowana jak wcześniej. Ziemia ma służyć powiększaniu gospodarstw bo jest dobrem nieodtwarzalnym - dodaje polityk.
- Tylko w kwietniu odbyło się 1726 przetargów, najwięcej na terenie Oddziału Terenowego z siedzibą we Wrocławiu. Od początku roku wydzierżawiono ponad 21 tysięcy 200 hektarów. Najwięcej w województwie zachodniopomorskim, następnie w warmińsko-mazurskim, dolnośląskim i pomorskim - wylicza Witold Strobel, wiceprezes Agencji Nieruchomości Rolnych.
Od wejścia w życie ustawy, to właśnie dzierżawa pozostaje podstawową formą zagospodarowywania gruntów przez agencję, ale w pewnej skali sprzedaż też się odbywa. W 2015 roku ANR sprzedała 76,7 tys. ha, a w 2016 roku już tylko 18 tys. hektarów.
- Z naszych danych wynika, że przetargi na sprzedaż cieszą się mniejszym zainteresowaniem rolników. Tylko 14 proc. z nich w skali kraju jest rozstrzyganych, co oznacza, że dzierżawa obecnie bardziej rolnikom odpowiada - zauważa Strobel na antenie Jedynki.
Agencja może sprzedawać działki do dwóch hektarów na cele rolnicze oraz do 0,3 ha na cele rolnicze i do 0,5 ha jeśli są to działki o charakterze siedliskowym.
źródło: Program Pierwszy Polskiego Radia
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś