Rolnicy podpowiadają posłom. Projekt ustawy wraca do podkomisji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-09-2015,15:10 Aktualizacja: 23-09-2015,15:34
A A A

Sejmowa komisja rolnictwa i rozwoju wsi postanowiła cofnąć do podkomisji projekt ustawy o Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych, który ma zapewnić rekompensaty rolnikom, którym znacznie spadły dochody lub nie mogą uzyskać zapłaty za towar.

Artur Dunin (PO), wiceprzewodniczący komisji poinformował, że posłowie wciąż otrzymują wiele uwag od rolników i innych zainteresowanych stron. - Nie możemy puścić ich mimo uszu - powiedział. Dlatego wystąpił z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie projektu ustawy przez podkomisję. Poparli go pozostali członkowie komisji rolnictwa.

Sprawozdanie z prac podkomisji przedstawił poseł Andrzej Kania (ZP). Jak przypomniał, strona społeczna przekonywała, że ustawa o Funduszu Wzajemnej Pomocy jest niezbędna dla rolnictwa, ale w obecnym kształcie nie jest wystarczająco dopracowana.

Zostanie utworzony fundusz stabilizacji dochodów rolniczych

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że zostanie utworzony fundusz stabilizacji dochodów rolniczych przeznaczony dla tych rolników, którzy ponieśli niezależne od swoich działań straty. Jak mówiła na środowej konferencji...

Krzysztof Jurgiel (PiS), szef komisji zwrócił się do posła Kani o wyjaśnienie kontrowersji i ponowne wystąpienie o opinię izb rolniczych oraz związków rolniczych.

Organizacje rolnicze i związki zawodowe wcześniej kwestionowały m.in. obciążenie dodatkowymi kosztami producentów za sprzedawane produkty rolne, czy pokrywanie działań funduszu ze składek rolników. Sugerowały za to np. dofinansowanie systemu z budżetu państwa.

Projekt ustawy, przygotowany przez ministra rolnictwa, przewiduje utworzenie Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych, który będzie wyodrębnionym rachunkiem bankowym administrowanym przez Agencję Rynku Rolnego. Nie będą to środki publiczne, a fundusz ma nie być subsydiowany przez budżet państwa.

Środki zgromadzone na rachunku będą wypłacane rolnikom, którzy ponieśli straty ekonomiczne z przyczyn od nich niezależnych. Wysokość wpłat ustalono na 0,2 proc. wartości netto nabywanych produktów rolnych.

Wpłat do funduszu będą dokonywać firmy skupujące produkty rolne (przetwórcy i pośrednicy), przedsiębiorcy zajmujący się ubojem świń, bydła, koni, owiec, kóz, królików i drobiu oraz podmioty prowadzące działalność gospodarczą dotyczącą połowu ryb w wodach śródlądowych oraz zajmujące się hodowlą ryb.

Fundusze unijne wciąż mało popularne wśród rolników

Pod koniec lutego br. zainaugurowano start Funduszy Europejskich 2014-2020, które wynoszą 82,5 mld euro. Niestety tylko znikoma część tych środków trafi do małych i mikroprzedsiębiorstw, bo zaledwie 16,2 proc. z nich planuje się o nie...

Środki zgromadzone w funduszu będą wypłacane producentom rolnym jako rekompensaty w następujących sytuacjach: gdy w gospodarstwie rolnym, rybackim lub w dziale specjalnym produkcji rolnej dochody obniżą się o ponad 30 proc. w stosunku do średniego rocznego dochodu z ostatnich 3 lat, niezapłacenia rolnikowi za nabyte produkty rolne.

Spadek dochodów w gospodarstwie może być spowodowany przez klęski żywiołowe, wprowadzeniem środków związanych z zagrożeniem wystąpienia lub wystąpieniem chorób zakaźnych zwierząt lub roślin, spadkiem cen produktów rolnych niezależnym od producenta, ograniczeń w handlu międzynarodowym, brakiem zapłaty za produkty rolne przez podmiot wykonujący działalność dotyczącą skupu, uboju lub przetwórstwa produktów rolnych.  

Wnioski o wypłatę rekompensat będą przyjmowały oddziały terenowe Agencji Rynku Rolnego od 1 lutego do 31 marca każdego roku po roku, w którym spadły dochody, bądź doszło do niewypłacalności podmiotu.

Projektowana ustawa przewiduje, że rekompensata może pokryć do 70 proc. kwoty obniżenia dochodu lub należności netto za sprzedane produkty.

Poleć
Udostępnij