Resort kontra resort. Szykuje się wojna o VAT na soki
Ministerstwo rolnictwa zdecydowanie sprzeciwia się podwyżce stawki VAT na soki i napoje, którą przewiduje w projekcie nowelizacji ustawy resort finansów.
O planowanym znacznym wzroście stawki podatku zrobiło się bardzo głośno jakiś czas temu. Producenci soków i napojów oraz sadownicy ostrzegali wówczas, że to może być potężny cios dla całej branży.
Soki i napoje mogą podrożeć. Sadownicy i rolnicy sporo na tym stracą
Interwencję podjął również samorząd rolniczy, podkreślając, że proponowana zmiana stawki z 5 do 23 proc. może spowodować zmniejszenie zapotrzebowania na owoce i konkurencyjności napojów warzywnych i owocowych względem innych.
"Ta zmiana uderzy nie tylko w przedsiębiorców, konsumentów, ale i w sadowników - głównie producentów jabłek (ponieważ z tych owoców produkuje się w Polsce ok. 300 ton zagęszczonego soku rocznie), a także w producentów czarnej porzeczki, wiśni, aronii czy marchwi" - brzmiało wystąpienie do ministerstwa rolnictwa.
Resort zaznaczył w udzielonej odpowiedzi, że w ramach uzgodnień międzyresortowych przedłożonego przez ministra finansów projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług sprzeciwił się podwyżce.
Według niego "nie znajduje uzasadnienia propozycja podwyższenia stawki VAT do 23 proc. na napoje bezalkoholowe - niegazowane, w których udział masowy soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi nie mniej niż 20 proc. składu surowcowego".
W opinii ministerstwa rolnictwa zachowanie dotychczasowej stawki podatku VAT pozwoli utrzymać cenę oferowaną konsumentom za napoje, a co za tym idzie będzie pozytywnie wpływać zarówno na popyt na nie, jak i na popyt na owoce i warzywa skupowane do ich produkcji.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw znajduje się obecnie w fazie konsultacji społecznych i opiniowania.
A już 19 lutego ministrowie finansów i rolnictwa mają rozmawiać w tej sprawie podczas obrad sejmowej komisji rolnictwa.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś