Pszczoły w modelowym ulu mają się dobrze. Są gotowe do zimy
Przyroda powoli przechodzi w stan zimowego spoczynku. Jacek Gardecki, leśniczy i pszczelarz z Nadleśnictwa Złotów podsumowuje sezon w ulu, włączonego do projektu "Pszczoły wracają do lasu" realizowanego przez Lasy Państwowe.
Owady z tego nadleśnictwa są już po sezonie - zostały podkarmione na zimę, zaś ul docieplony i zabezpieczony przed wilgocią. Będą jednak trwały pomiary, które mają ustalić, jak w poszczególnych miesiącach pszczoły będą korzystały z zapasu pokarmu.
Środki na komary są wielkim zagrożeniem dla pszczół
Intensywna aktywność tych owadów trwa około cztery miesiące w roku. Start rodziny pszczelej to przełom marca i kwietnia, a ustanie pożytków w przeciętnej lokalizacji to przełom lipca i sierpnia.
Przyjmuje się, że początkiem sezonu jest zawsze kwitnienie leszczyny, która jako pierwsza dostarcza pyłek, czyli białko na intensywny wzrost rodziny. Koniec pożytków to ewentualnie okres, w którym przestaje kwitnieć wrzos.
Tegoroczny sezon dla pszczół w Nadleśnictwie Złotów rozpoczął się dość wcześnie, gdyż owady z ula pomiarowego pracowały intensywnie od 1 kwietnia. Do szybkiego wiosennego rozwoju przyczyniły się korzystne temperatury.
Był on również bardzo skomasowany, ponieważ w zbliżonym czasie zakwitały rośliny, co w poprzednich latach nie zdarzało się (rzepak, akacja, malina). To przełożyło się na uzyskanie czystych miodów odmianowych, gdyż zazębianie się terminów kwitnienia roślin powodowało mieszanie pożytków.
W tym roku kwitnienie niemal wszystkich roślin użytecznych dla pszczół było ponadto niezakłócane opadami, więc dane będą nieco zniekształcone. Prowadzony każdego dnia kalendarz obserwacji zawiera zapisy o początku i końcu kwitnienia poszczególnych gatunków roślin, ewentualnych opadach, pracach wykonywanych w ulu z uwzględnieniem zmian wagowych.
Oprócz ula z Nadleśnictwa Złotów w projekcie bierze udział ponad 100 innych na terenie Lasów Państwowych w całej Polsce. Leśnicy ocenią warunki występowania pszczół w lesie, zasobność pokarmową, braki w siedliskach wpływające na przetrwanie poszczególnych gatunków.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś