Praca w rolnictwie jest coraz bezpieczniejsza. KRUS podał nowe dane

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-03-2019,14:30 Aktualizacja: 28-03-2019,15:15
A A A

Liczba wypadków w rolnictwie się zmniejsza. W 1993 roku doszło do blisko 66 tys. zdarzeń, a w ubiegłym roku około 15,3 tys. Niemal połowa z nich to upadki - poinformował Cezary Nobis, dyrektor Biura Prewencji KRUS.

W 2018 roku do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zgłoszono 15 tys. 295 wypadków, z czego 81 śmiertelnych - to o 2,8 tys. (15,8 proc.) mniej niż w 2017 roku. KRUS wypłacił 11,8 tys. jednorazowych odszkodowań z tytułu poniesienia uszczerbku na zdrowiu lub śmierci.

wypadki na polu, wypadki z udziałem dzieci, siewnik, Zagrody, powiat puławski

Ręka 13-latka utkwiła w siewniku. Strażacy musieli rozkręcić maszynę

Ledwo ruszyły tegoroczne prace polowe, a już dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń. Na polu w okolicach miejscowości Zagrody (pow. puławski, woj. lubelskie) wypadkowi uległ 13-latek. Jak się okazało elementy ruchome siewnika zbożowego pochwyciły za...

Z powodu uszczerbku na zdrowiu spowodowanym chorobą zawodową kasa przyznała 337 odszkodowań - najwięcej z powodu chorób zakaźnych (299).

W ubiegłym roku najwięcej wypadków spowodowanych było upadkiem - 5,7 tys. (48 proc. wszystkich), w tym 18 śmiertelnych. W przypadku 12 poszkodowanych ustalono niezdolność do samodzielnej egzystencji. 5,2 tys. zdarzeń spowodowanych było pochwyceniami i uderzeniami przez ruchome części maszyn i urządzeń.

Duża liczba ruchomych elementów roboczych, często nieosłoniętych, w połączeniu z brakiem wiedzy i umiejętności obsługującego może prowadzić do wypadków najgroźniejszych w skutkach. W ub.r. z tego powodu życie straciło 8 rolników. Inne powody wypadków to: przygniecenia, uderzenia, pogryzienia przez zwierzęta.

Jak mówił Nobis, dzięki prowadzonej w 2018 r. akcji "upadek to nie przypadek", która miała przestrzegać przed wypadkami i informować o sposobie ich likwidowania, odnotowano mniejszą liczbę zdarzeń związanych z upadkami - spadła o 14,2 proc. do 5711 w stosunku do poprzedniego roku.

tragedia w gospodarstwie, wypadek w gospodarstwie, Zaleskie, powiat sejneński, KP PSP Sejny

Kłoda przygniotła mężczyznę. Tragedia w gospodarstwie

Nie udało się uratować życia mężczyzny, który uległ wypadkowi w jednym z gospodarstw w miejscowości Zaleskie (pow. sejneński, woj. podlaskie). Podczas prac przygniotła go kłoda. Zgłoszenie o zdarzeniu dotarło na Stanowisko Kierowania Komendy...

W ubiegłym roku do upadków dochodziło najczęściej m.in. na podwórkach i polach (ok. 38 proc.) oraz z wysokości, np. z drabin, schodów, strychów, poddaszy.

Niewiele mniej (37 proc.) było wypadków spowodowanych przez maszyny. Przyczyną większości z nich było niewłaściwe "operowanie" w strefie zagrożenia, niewłaściwe trzymania narzędzi, brak osłon na maszynach czy nieuwaga.

Zapobiegając wypadkom w rolnictwie KRUS prowadzi ogólnopolską kampanię na rzecz bezpieczeństwa w rolnictwie "nie daj się wkręcić" i konkursy: "Bezpieczne gospodarstwo rolne" oraz "W rolnictwie można pracować bezpieczniej".

- Działania prewencyjne KRUS przynoszą efekty. Wskaźnik wypadkowości, mierzony liczbą wypadków zakończonych przyznaniem jednorazowego odszkodowania na 1000 ubezpieczonych, spadł z 24,6 proc. w 1993 roku do 9,5 proc. w 2018 r. - podsumował Nobis.

W KRUS jest ubezpieczonych ok. 1,2 mln rolników i mniej więcej tyle samo pobiera emeryturę lub rentę z kasy.
 

Poleć
Udostępnij