Populacja dzików zredukowana do 140.000 sztuk
Populacja dzików w Polsce wynosi obecnie 140 tys. sztuk, a średnie ich zagęszczenie to 5 osobników na 1 tys. ha - poinformował w czwartek Andrzej Konieczny, wiceminister środowiska. Dodał, że w ramach prowadzonej inwentaryzacji nie wykryto ASF u padłych dzików.
Zakończyła się wielkoobszarowa inwentaryzacja dzików w Polsce, która prowadzona była od 15 października do 6 listopada. Liczenie zwierząt miało związek z doniesieniami o przypadkach występowania ASF. 85 tys. osób przeszukało ok. 1 mln ha w Polsce.
Populacja dzików spadła o połowę
- Liczebność dzików określona w inwentaryzacji wynosi 140 tys. sztuk, a średnia dla całego kraju wynosi 0,5 osobnika na km kw. - powiedział wiceminister. Resort informował, że zgodnie z rekomendacjami UE w naszym kraju powinno żyć ok. 135,5 tys. dzików. "Bezpieczna" liczba to pięć osobników na 1 tys. ha (statystycznie 0,5 osobnika na km kw.).
Andrzej Szweda-Lewandowski, drugi z wiceszefów resortu dodał, że inwentaryzacja dzików jeszcze trwa w ośmiu parkach narodowych, które znajdują się na terenie zagrożonym ASF. Jej wyniki mają być znane 30 listopada.
Podczas inwentaryzacji znaleziono cztery martwe dziki, z których dwa były wcześniej postrzelone. Wszystkie zostały przebadane i nie wykryto u nich występowania wirusa. Z kolei na parków, odnaleziono jak na razie jedną martwą sztukę. - Stwierdzono ponad wszelką wątpliwość, że padł poprzez wypadek komunikacyjny - podkreślił wiceminister.
Konieczny poinformował z kolei, że w 86 proc. zrealizowano plan odstrzałów sanitarnych, jakie prowadzone są w 50-km pasie od wschodniej granicy Polski. Powiatowi lekarze weterynarii w ramach tego odstrzału "zakontraktowali" z kołami łowieckimi 8 tys. dzików.
Szukają w lasach padłych dzików. Są kolejne przypadki ASF
Bartłomiej Popczyk z Polskiego Związku Łowieckiego dodał, że na Podlasiu myśliwi wykonali już ponad 50 proc. przewidzianego na ten teren planu łowieckiego (wynosi on 8 tys. dzików). Dopytywany o to, ile dzików zostało już pozyskanych w ramach planów łowieckich na terenie kraju odpowiedział, że ich wynik będzie znany na koniec marca 2017 r. Rok łowiecki trwa od 1 kwietnia do 31 marca. Poinformował, że plan na ten rok zakłada odstrzał ok. 300 tys. dzików.
Z szacunkowych danych - podawanych przez Lasy Państwowe przed jesienną inwentaryzacją dzików - wynikało, że w Polsce na terenach leśnych żyje ok. 230 tys. dzików (dane Stacji Badawczej w Czempiniu, jednostki PZŁ).