Ponownie będzie można zbierać winniczki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
06-03-2018,12:15 Aktualizacja: 06-03-2018,12:35
A A A

Do 400 ton ślimaka winniczka będzie można pozyskać w 2018 roku na Warmii i Mazurach. Wnioski można już przesyłać do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Ślimak winniczek podlega w Polsce częściowej ochronie gatunkowej. Zgodnie z obowiązującym prawem, możliwe jest pozyskiwanie osobników o średnicy muszli większej niż 30 mm od 20 kwietnia do 31 maja - informuje RDOŚ na swojej stronie internetowej.

wiinniczki, ślimaki, zbiór winniczków, Lubuskie, Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska, Stanisław Bąkowski

Zbiór winniczków ograniczony do 150 ton

W województwie lubuskim będzie można w tym sezonie zebrać 150 ton ślimaków winniczków. Limit wynikający z częściowej ochrony tych zwierząt jest taki sam, jak w poprzednich kilku latach. Zbiór ślimaków będzie trwać...

Zbiór i skup tych ślimaków będzie prowadzony w tym regionie drugi rok z rzędu po trzyletniej przerwie.

Zachowanie minimalnego wymiaru muszli jest szczególnie istotne, ponieważ zbieranie osobników niewymiarowych (mniejszych nawet o 1-2 mm) powoduje, że znaczna ich część nie zdąży spełnić swojej funkcji rozrodczej warunkującej przetrwanie lokalnych populacji.

Podmioty i osoby fizyczne zainteresowane pozyskaniem winniczka do celów przetwórstwa spożywczego muszą uzyskać zezwolenie regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Wnioski o zezwolenie na pozyskiwanie ślimaka w województwie warmińsko-mazurskim najlepiej należy złożyć do 25 marca.

Zawarte w dokumentach informacje zostaną uwzględnione w wydawanych decyzjach i zostaną przekazane do wiadomości służbom weterynaryjnym. Usprawni to współpracę organów ochrony przyrody, służb weterynaryjnych oraz podmiotów zajmujących się pozyskaniem ślimaka winniczka w zakresie działań kontrolnych (np. punktów skupu).

Podczas zbioru ślimaka winniczka należy przestrzegać warunków określonych w pozwoleniu. Osoby, które będą prowadziły zbiór niezgodnie z warunkami otrzymanej decyzji (np. zbiór niewymiarowych osobników, nieodpowiednie warunki przetrzymywania, brak złożenia sprawozdania w określonym terminie, podanie nieaktualnego adresu skupu ślimaka, itd.) nie uzyskają zezwoleń w przyszłości.
 

Poleć
Udostępnij