Polskie rybołówstwo czekają trzy fatalne lata

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-09-2016,10:00 Aktualizacja: 20-09-2016,10:40
A A A

Najbliższe trzy lata będą fatalne dla polskiego rybołówstwa, jeśli chodzi o zasoby - powiedział Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Chodzi przede wszystkim o niewielkie zasoby dorsza oraz prowadzone połowy przemysłowe.

W Ustce odbyło się posiedzenie sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej poświęcone strategii rozwoju polskiego rybołówstwa oraz funkcjonowaniu małych portów rybackich.

rybacy, rybołówstwo, połowy dorsza, dorsz, Ryszard Klimczak, Stowarzyszenie Armatorów Rybołówstwa Morskiego

Rybacy zaniepokojeni propozycjami limitów połowowych na dorsza

Propozycje limitów połowowych na dorsza w 2017 r. są niepokojące dla polskich rybaków - ocenia Ryszard Klimczak, prezes Stowarzyszenia Armatorów Rybołówstwa Morskiego w Kołobrzegu. Międzynarodowa Rada Badań Morza...
Janusz Wrona, dyrektor departamentu rybołówstwa MGMiŻŚ podał, że do głównych problemów polskiego rybołówstwa na Bałtyku należą: bardzo zła kondycja dorszy (tzw. chudy dorsz), brak występowania dorsza w strefie przybrzeżnej, połowy paszowe dużych statków rybackich, szkody powodowane przez ssaki morskie (foki) i ptaki chronione (kormorany) oraz brak faktycznej ochrony dla rybołówstwa przybrzeżnego na szczeblu UE.

- Najbliższe trzy lata dla rybaków będą fatalne, jeśli chodzi o zasoby - powiedział Gróbarczyk. Dodał, że "mamy zapewnione odpowiednie środki, mamy strategię i koncepcję, trzeba teraz tylko i wyłącznie woli rybaków, żebyśmy przede wszystkim wsparli małe rybołówstwo, a ograniczyli największe, paszowe.

Polityk powiedział, że zmiana strategii rozwoju polskiego rybołówstwa przede wszystkim ma uwzględniać drobne rybołówstwo, które do tej pory było całkowicie poza np. wsparciem z funduszy unijnych.
ryby, karp, świeże ryby,

Polacy coraz chętniej kupują świeże ryby

W skali roku polskie gospodarstwa domowe przeznaczają na zakup ryb świeżych ponad 1,4 miliarda złotych. W porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku kwota ta wzrosła o ponad 6 proc. W podobnym tempie rośnie wolumen zakupów tej...

Przyznał, że Polska chce renegocjować Program Operacyjny Ryby 2014-2020. - Nie jest on dostosowany do potrzeb rybołówstwa, do potrzeb infrastrukturalnych, chcielibyśmy przesunięcia środków i przeznaczenia większych kwot na inwestycje. Jest to element żmudnych negocjacji z KE, ale (...) przesłałem odpowiednie pismo do komisarza ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Vella o rozpoczęcie negocjacji ws. zmiany Programu Operacyjnego - dodał.

Zapewnił, że celem zmiany Programu Operacyjnego jest przede wszystkim zabezpieczenie dalszego funkcjonowania rybaków. W ramach Programu Operacyjnego Ryby 2014-2020 Polska ma do dyspozycji 710 mln euro.

Polska koncepcja zmiany strategii dotyczącej Morza Bałtyckiego zakłada oparcie bałtyckiego rybołówstwa na połowach konsumpcyjnych, na rybołówstwie na małą skalę i zwiększeniu kontroli połowów przemysłowych.
rybacy, Program Operacyjny Rybactwo i Morze, ułatwienie procesu składania wniosków, ustawa, rybołówstwo

Nowe prawo przyspieszy rozpatrywanie wniosków rybaków

Ułatwienie procesu składania wniosków o dofinansowanie z Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze" jest celem podpisanej w sobotę przez prezydenta ustawy dot. rozwoju sektora rybackiego. Nowe prawo przyspieszy rozpatrywanie...

- Dziś podstawowym obowiązkiem jest obrona Bałtyku, w świetle informacji docierających z UE, gdzie większość krajów nie chce obniżenia kwot połowowych, wręcz przeciwnie, żąda ich zwiększenia, szczególnie dla dorsza. Jest to niedopuszczalne (...) naszym głównym celem będzie zaapelowanie do krajów bałtyckich o rozsądek - ocenił Gróbarczyk.  

Przyznał, że w tej sprawie koalicja już jest. Zdanie Polski podziela KE komisarz Vella, Szwecja, Litwa, Łotwa i Estonia, a zwiększenia kwot połowowych dorsza chce Dania.

Minister podał, że planowane jest wzmocnienie służb kontrolujących rybołówstwo morskie i śródlądowe w Polsce. W tym celu mają być doposażone i połączone dotychczasowe trzy Okręgowe Inspektoraty Rybołówstwa Morskiego w Gdyni, Słupsku i Szczecinie. W ich miejsce ma powstać Główny Inspektorat ds. Rybołówstwa.

Szef resortu poinformował, że resor planuje utworzyć sieć szkół zawodowych kształcących na potrzeby zakładów przetwórstwa rybnego.

Poleć
Udostępnij