Polska żywność ekologiczna rośnie w siłę
Rośnie sektor polskiej żywności ekologicznej. W tym roku jego wartość ma przekroczyć miliard złotych, a w ostatniej dekadzie liczba producentów wytwarzających jedzenie bez udziału środków chemicznych wzrosła o 576 proc.
- W Polsce bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się strefa eco food. To sektor, który rozwija się dynamicznie nie tylko u nas, ale w całej Europie i na świecie - podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Agnieszka Szpaderska, menedżer Międzynarodowych Targów Żywności i Napojów WorldFood Warsaw.
Żywność ekologiczna to teraz prawdziwy hit. Coraz więcej upraw
Polacy przywiązują coraz większą wagę do zdrowego odżywiania, więc szybko rośnie popularność żywności ekologicznej. Ministerstwo rolnictwa podaje, że wartość krajowego rynku w 2017 roku może po raz pierwszy przekroczyć miliard złotych. Większość eko-żywności jest eksportowana i według różnych szacunków nawet 70-80 proc. produktów może trafiać za granicę.
- W różnych sektorach z różnych krajów obserwujemy zainteresowanie firm zagranicznych polskim rynkiem. Nie tylko tych najbliższych jak Litwa, Łotwa czy Ukraina, ale również tych dalszych, np. z Republiki Południowej Afryki, Meksyku czy z Azji - ocenia ekspertka.
W ostatniej dekadzie liczba rodzimych producentów wytwarzających żywność bez udziału środków chemicznych, na nieskażonych nawozami glebach zwiększyła się o 576 proc., a zakładów przetwórstwa ekologicznego o 780 proc. W Polsce działa ok. 200 przedsiębiorstw zajmujących się dystrybucją produktów oraz około 800 sklepów specjalistycznych z certyfikowanymi wyrobami.
- Firmy specjalizują się w przeróżnych produktach. Dużo produkuje ekologiczne oleje tłoczone na zimno, zaś inne przekąski. To trend nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Sektor ekologiczny i convenience łączą się w jeden i tworzą trend szybkich, ale zdrowych przekąsek - przekonuje menedżer.
Zdaniem Szpaderskiej, produkty typu food-to-go czy ready-to-eat będą cieszyły się coraz większą popularnością.