Polska wypełnia harmonogram i wyznacza obszary siedliskowe Natura 2000

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-01-2023,10:00 Aktualizacja: 13-01-2023,10:52
A A A

Do końca 2022 r. wyznaczyliśmy 453 obszary siedliskowe w ramach programu Natura 2000 - wskazała Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska. Dodała, że nie tylko wypełniliśmy harmonogram, który przedłożyliśmy KE, ale mamy przyspieszenie.

Polityk odpowiadała w Sejmie na pytanie w sprawie wywiązywania się przez rząd ze zobowiązania wobec Komisji Europejskiej dotyczącego obszarów Natura 2000.

puszcza białowieska, wycinka puszczy białowieskiej, jan szyszko, ministerstwo środowiska, przyroda

Piły w puszczy wciąż pracują. Resort tłumaczy, że chroni siedliska

Resort środowiska prowadzi w Puszczy Białowieskiej działania, które mają wyłącznie na celu zapewnienie bezpieczeństwa publicznego i ochronę zagrożonych siedlisk i gatunków - oświadczyło MŚ. KE oczekuje, że Polska podporządkuje się...

Przypomniała, że w 2021 r. Bruksela "podniosła, że Polska uchybiła wymogom prawnym wynikającym z dyrektywy siedliskowej w zakresie 655 z 845 siedliskowych obszarów Natura 2000, w odniesieniu do których upłynął termin ich wyznaczenia, a które to obszary nie zostały wyznaczone w drodze aktu prawa krajowego".

Golińska wyjaśniła, że do KE został wówczas przesłany harmonogram wyznaczania tych obszarów, który sukcesywnie wypełniamy.

- Przesłaliśmy informację, że do końca 2021 r. i do końca 2022 r. łącznie wyznaczymy 441 dodatkowych obszarów. Wyznaczyliśmy 453, a więc nie tylko wypełniliśmy harmonogram, który przedłożyliśmy KE, ale mamy również przyspieszenie. Sumując nasze działania od 2016 r. do końca 2020 r., łącznie wyznaczyliśmy 669 specjalnych obszarów ochrony siedlisk; pozostałe brakujące zostaną wyznaczone zgodnie z harmonogramem do końca bieżącego roku - zapewniła.

Na podstawie tzw. dyrektywy siedliskowej państwa UE muszą zaproponować tereny mające znaczenie dla Wspólnoty, które następnie umieszcza się w wykazach biogeograficznych w UE. W ciągu 6 lat od umieszczenia w wykazie kraje muszą wyznaczyć teren mający znaczenie dla Wspólnoty jako specjalny obszar ochrony (SOO), ustanowić cele ochrony oraz środki wymagane do zachowania lub odtworzenia chronionych gatunków i siedlisk, które występują na tych obszarach, w celu osiągnięcia właściwego stanu ochrony na krajowym poziomie biogeograficznym.
 

Poleć
Udostępnij