Piły w puszczy wciąż pracują. Resort tłumaczy, że chroni siedliska

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-08-2017,8:40 Aktualizacja: 02-08-2017,8:55
A A A

Resort środowiska prowadzi w Puszczy Białowieskiej działania, które mają wyłącznie na celu zapewnienie bezpieczeństwa publicznego i ochronę zagrożonych siedlisk i gatunków - oświadczyło MŚ. KE oczekuje, że Polska podporządkuje się decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE i wstrzyma wycinkę w puszczy.

"Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe prowadzą obecnie w Puszczy Białowieskiej działania, które mają wyłącznie na celu zapewnienie bezpieczeństwa publicznego oraz ochronę zagrożonych siedlisk i gatunków ważnych z punktu widzenia Natury 2000" - napisał w oświadczeniu zespół komunikacji medialnej resortu proszony o odniesienie się do informacji Komisji Europejskiej.

puszcza białowieska, wycinka puszczy białowieskiej, jan szyszko, ministerstwo środowiska, trybunał sprawiedliwości ue

Szyszko dziękuje za zainteresowanie puszczą. Szykuje odpowiedź dla Brukseli

Ministerstwo Środowiska do 4 sierpnia będzie miało gotowy wniosek do przesłania Komisji Europejskiej w sprawie wycinki w Puszczy Białowieskiej - zapowiedział w poniedziałek Jan Szyszko, szef resortu. Dodał, że "działamy zgodnie z prawem Unii...

We wtorek Mina Andreewa, rzeczniczka KE poinformowała, że komisja oczekuje, że Polska podporządkuje się decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE o nakazie zaprzestania wycinki w Puszczy Białowieskiej.

"Nakaz sądowy (dot. zaprzestania wycinki - PAP) został wydany na podstawie artykułu 39. statutu Trybunału Sprawiedliwości UE. To protokół uzgodniony i ratyfikowany przez wszystkie państwa członkowskie, również Polskę" - podkreśliła.

Do sprawy odniósł się też prof. Marek Safjan, sędzia Trybunału Sprawiedliwości UE. Na antenie TOK FM zwrócił uwagę, że mimo iż decyzja Trybunału nie jest postanowieniem definitywnym, "to nie ma żadnej wątpliwości, że powinno być natychmiast wykonane". - Nie jest to powinność z przyzwoitości czy obowiązek moralny. Jest to obowiązek prawny, który wynika z zasad funkcjonowania Trybunału Sprawiedliwości - podkreślił.

Dodał, że "prawdopodobnie pod koniec sierpnia można się spodziewać, iż będzie wydane tzw. definitywne postanowienie o zabezpieczeniu.

Ministerstwo Środowiska zapowiedziało w poniedziałek, że będzie nadal prowadzić działania w Puszczy Białowieskiej. Minister Jan Szyszko poinformował, że do 4 sierpnia Polska  prześle odpowiedź na zarzuty Komisji Europejskiej na działania wykonywane w puszczy.

Szyszko podkreślał, że jego resort i podległe mu Lasy Państwowe "na terenie Puszczy Białowieskiej i na terenie obszarów Natury 2000 wykonują tylko i wyłącznie działania związane z zadaniami ochronnymi".

Poleć
Udostępnij