Połowa dróg gminnych to "żwirówki". Wymagają ogromnych nakładów
Drogi lokalne w Polsce nadal wymagają olbrzymich nakładów. Według ekspertów koszty modernizacji szos gminnych i powiatowych trzeba szacować na około 100 mld zł. I są to dosyć ostrożne wyliczenia.
Temat poruszono na posiedzeniu połączonych sejmowych komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej oraz komisji infrastruktury. Posłowie omawiali informację Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli realizacji "Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019".
Rolnicy czują się na drogach jak intruzi
Andrzej Aleksandrowicz, dyrektor poznańskiej Delegatury NIK podkreślał, że według danych Głównego Urzędu Statystycznego, sieć dróg publicznych zarządzanych przez gminne i powiatowe jednostki samorządu terytorialnego na koniec 2016 roku obejmowała 371 tys. km dróg, czyli blisko 89 proc. długości tras publicznych w Polsce.
Z tego ponad 223 tys. km stanowiły odcinki o najbardziej pożądanych, tzw. ulepszonych rodzajach nawierzchni, na które składają się te bitumiczne, betonowe lub wykonane z kostki brukowej.
Sieć dróg powiatowych i gminnych stanowiły ponadto odcinki o nawierzchni brukowcowej i tłuczniowej oraz gruntowej.
- Systematyczne zaangażowanie środków publicznych, przeznaczanych na rozwój lokalnej infrastruktury drogowej, umożliwiło zmniejszenie odsetka dróg powiatowych i gminnych o nawierzchni nieulepszonej i gruntowej z 49,8 proc. w 2001 roku do 39,9 proc. na koniec 2016 roku - wskazywał Aleksandrowicz.
Miliardy złotych pójdą na lokalne drogi
Rozwój lokalnej sieci drogowej został odnotowany w rankingach Światowego Forum Ekonomicznego. W kategorii oceny jakości dróg Polska przeskoczyła z 122. na 72. miejsce, czyli do środka stawki.
- W tak krótkim okresie nastąpił bardzo istotny, można powiedzieć, że rekordowy w skali świata wzrost jakości dróg w naszym kraju - oceniał szef poznańskiej delegatury NIK.
Potrzeby wciąż są jednak ogromne. Przede wszystkim nadal wysoki jest u nas odsetek dróg lokalnych o nawierzchni gruntowej.
- Jest to 8,2 proc. w przypadku dróg powiatowych oraz aż 46 proc. gminnych. A więc blisko połowa tras to drogi o najniższych standardach. Świadczy to, szczególnie w przypadku gmin, o dużych potrzebach inwestycyjnych w obszarze rozwoju lokalnej infrastruktury drogowej - przyznawał Aleksandrowicz.
Nie ukrywał, że nie jest oszacowana wielkość nakładów inwestycyjnych koniecznych do wyremontowania wszystkich dróg samorządowych w Polsce. Takich wyliczeń nie da się racjonalnie przeprowadzić, a poza tym byłyby niezwykle drogie.
- Biorąc pod uwagę, że koszty byłyby bardzo wysokie, nie czyni się tego. Natomiast w opinii wielu ekspertów w zakresie drogownictwa koszty modernizacji dróg gminnych i powiatowych w Polsce są szacowane na około 100 mld zł. Są to dosyć ostrożne szacunki. Na pewno przez wiele lat samorządy będą generowały w tym zakresie wiele potrzeb - podsumował przedstawiciel NIK.
- Wiesz o ważnym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym. Czekamy: redakcja@agropolska.pl