Politycy PSL: rząd, w którym ministrem rolnictwa jest Czesław Siekierski, zadbał o polskie gospodarstwa
Rząd, w którym ministrem rolnictwa jest Czesław Siekierski, zadbał o polskie gospodarstwa i bezpieczeństwo żywnościowe Polski. Polscy rolnicy znów mogą jasno patrzeć w przyszłość - podkreślili politycy PSL. Wypracowaliśmy z krajami UE, by wracały cła na produkty, które zagrażają polskiemu rynkowi - zaznaczono.
W czwartek dziennik "Financial Times", powołując się na anonimowe źródła, podał, że w piątek Unia Europejska przywróci cła na jaja i cukier z Ukrainy, posługując się "hamulcem bezpieczeństwa" uzgodnionym w celu uspokojenia rolników, którzy protestowali w tym roku w wielu krajach Wspólnoty.
Politycy PSL odnieśli się do tych doniesień w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie. "Mamy dobre wieści dla rolników, ponieważ Unia Europejska za sprawą Polskiego Stronnictwa Ludowego i polskiego ministerstwa rolnictwa, przywraca cła na produkty z Ukrainy" - powiedziała nowa rzeczniczka prasowa klubu PSL-TD, posłanka Magdalena Sroka.
Minister Siekierski: duże gospodarstwa odchodzą od wymagającej produkcji zwierzęcej i przestawiają się na produkcję roślinną
Siekierski zaznaczył, że wymiana handlowa między UE, a Ukrainą jest pod szczególną obserwacją resortu rolnictwa. "Wynegocjowane limity w autonomicznych środkach handlowych (ATM) wyczerpały się. Dotyczą one cukru i jaj, a w zeszłym tygodniu dotyczyły owsa" - zwrócił uwagę minister.
"Mamy informację o wykorzystaniu limitów produktów ukraińskich objętych ATM" - dodał. "To jest ważne, bo mamy problem z cenami cukru, a także innych produktów. Unia reaguje. Zabiegaliśmy o to w negocjacjach, aby te kwoty były jak najmniejsze. Presja ma sens" - powiedział Siekierski.
Zdaniem wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego, "zaniedbania rządu PiS są likwidowane". "Polski rząd, w którym ministrem rolnictwa jest Czesław Siekierski, zadbał dziś o polskie gospodarstwa i bezpieczeństwo żywnościowe Polski. Polscy rolnicy znów mogą jasno patrzeć w przyszłość" - powiedział Zgorzelski.
Wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski zwrócił uwagę, że polscy rolnicy podczas strajków prosili o konkrety. "Prosiliśmy ich o chwilę cierpliwości i dziś konkrety są. Uporządkowaliśmy Zielony Ład, wprowadziliśmy z rządem dopłaty do zbóż oraz zabiegaliśmy o pomoc dla polskich rolników" - zaznaczył Krajewski.
"Dziś rolnicy patrzący na granicę z Ukrainą mogą spać spokojnie. Wypracowaliśmy to wspólnie z Francją i innymi krajami UE, by cła wracały na produkty, które zagrażają polskiemu rynkowi" - dodał wiceminister.
Szef PSL: rolnicy chcą mieć gospodarstwa, które będą dawać możliwość zarobku
Zdaniem ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Paszyka, Polska ma teraz szansę na to, aby poprzez rozwój sektora rolnego rozwijać się jeszcze lepiej i efektywniej. "Rolnicy i producenci żywności mogą znów myśleć o pracy i opłacalności swojej produkcji" - podkreślił Paszyk.
W ubiegłym tygodniu przywrócono już cła ma ukraiński owies.
W tym roku UE zatwierdziła przedłużenie liberalizacji handlu UE z Ukrainą, zawieszając cła importowe i kontyngenty na ukraińskie produkty rolne na kolejny rok, do 5 czerwca 2025 r. Ma to wesprzeć Ukrainę w obliczu trwającej rosyjskiej inwazji.
Przewidziano jednak "hamulec bezpieczeństwa" w przypadku szczególnie wrażliwych produktów rolnych: drobiu, jaj, cukru, owsa, kaszy, kukurydzy i miodu. Jeżeli ich import przekroczy średnią wielkości importu odnotowaną w drugiej połowie 2021 roku oraz w całym roku 2022 i 2023, możliwe jest ponowne nałożenie ceł.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś