Pod Babią Górą zakwitły przebiśniegi i wawrzynek wilczełyko

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-02-2016,8:00 Aktualizacja: 22-02-2016,8:38
A A A

Pierwsze zwiastuny wiosny - przebiśniegi i wawrzynek wilczełyko, zakwitły w samym środku kalendarzowej zimy w Zawoi u stóp Babiej Góry w Beskidach. Pylić zaczęły też leszczyny.

- Tegoroczna zima jest wyjątkowo łagodna, choć jeszcze tydzień temu w Zawoi leżało 25 cm śniegu. Ocieplenie poczuły także ptaki, wśród których zauważyliśmy ożywienie. Aura przypomina marzec i przedwiośnie. Pamiętajmy jednak, że to luty i w każdej chwili może sypnąć śniegiem - poinformował Maciej Mazul, rzecznik Babiogórskiego Parku Narodowego.  

Około pięć tys. owiec będzie wypasać się do końca września.

Redyk owiec w Bieszczadach i Beskidzie Niskim

W Bieszczadach i Beskidzie Niskim od kilku dni trwa redyk owiec, a większość stad dotarła już do górskich bacówek.   - Sezon letni owce spędzą wokół kilku rozrzuconych w górach bacówek. Niespełna połowa z...

Tegoroczna zima jest na tyle lekka, że prawdopodobnie nie skłoniła do snu niedźwiedzia, który bytuje w rejonie Babiej Góry. Zauważono jego tropy. - Możemy podejrzewać, że drapieżnik nie zapadł w zimowy sen - powiedział Maciej Mażul. Niedźwiedzia bardzo trudno spotkać w beskidzkich lasach. Jest ostrożny i unika człowieka. To największy drapieżnik żyjący w polskich lasach.

W Zawoi temperatura sięga w ciągu dnia 10 st. C. Przyrodnik zaznaczył jednak, że na Babiej Górze, najwyższym szczycie Beskidów, utrzymują się zimowe warunki. Przy schronisku na Markowych Szczawinach leży niemal pół metra śniegu, a na północnych stokach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Babiogórski Park Narodowy obejmuje cały okolice Babiej Góry (1725 m n.p.m.). W 1977 roku teren ten uznany został przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery.

Poleć
Udostępnij