Piwo wylewane pod okiem funkcjonariuszy. Co się stało?
Pod nadzorem funkcjonariuszy Świętokrzyskiego Urzędu Celno-Skarbowego (ŚUCS) w tamtejszym składzie podatkowym zniszczono przeterminowane piwo.
Skład podatkowy to - jak tłumaczy Izba Administracji Skarbowej w Kielcach - miejsce, w którym określone wyroby akcyzowe (np. alkohol, tytoń) są: produkowane, magazynowane, przeładowywane lub do którego są wprowadzane albo wyprowadzane - z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy.
Jeżeli branża piwna ma kłopoty, szybko odczują to również rolnicy
Zezwolenie na prowadzenie składu wydaje właściwy miejscowo naczelnik urzędu skarbowego. "Z tej procedury korzysta wiele firm, gdyż daje możliwość odroczenia płatności, co ma duże znaczenie dla płynności finansowej przedsiębiorstwa" - wyjaśnia kielecka IAS.
Czasem dochodzi do sytuacji, że towar magazynowany w składzie podatkowym leży za długo i mija jego termin przydatności do spożycia. Wówczas można go zniszczyć pod nadzorem kontrolującego, czyli funkcjonariusza celno-skarbowego, a właściciel zwolniony jest z zapłaty należnej akcyzy.
Zamiar zniszczenia towarów nieprzydatnych do spożycia, dalszego przerobu lub zużycia właściciel zgłasza do urzędu celno-skarbowego na co najmniej 3 dni przed planowanym działaniem.
"Z wyżej opisanego prawa skorzystała jedna z firm, która magazynowała piwo w składzie podatkowym na terenie województwa świętokrzyskiego. Zgodnie z procedurą obecni przy niszczeniu towaru byli funkcjonariusze ŚUCS" - podaje IAS.
- Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym. Czekamy: redakcja@agropolska.pl