Pelet z Lasów Państwowych. Pierwsza partia już dostępna
W odpowiedzi na rosnące ceny oraz zapotrzebowanie na ten rodzaj surowca grzewczego, Lasy Państwowe zwiększają produkcje peletu. Zakład Przerobu Drewna LP w Lęborku zaoferował zainteresowanym pierwszą partię gotowego produktu.
Pelet to rodzaj paliwa z biomasy, który najczęściej wykonany jest z pozostałości po obróbce drewna, takich jak wióry czy trociny. Na ten moment jest oferowany przez ZPD Lasów Państwowych w Lęborku i Olsztynie. Szacuje się, że w Polsce funkcjonuje około 380 tysięcy urządzeń grzewczych na to paliwo.
Rolnicy ruszyli po drewno z prywatnych lasów. Ale barierą są kontrole
- Priorytetem jest rozpoczęcie produkcji peletu na terenie całego kraju. Mamy nadzieję, że wszystkie nasze działania poprawią sytuację na rynku oraz przyczynią się do złagodzenia niedoborów paliwa i będą miały efekt antyinflacyjny - podkreśla Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska.
Jak zaznacza dodatkowa produkcja peletu i sprzedaż drewna opałowego, po atrakcyjnych cenach, służą łagodzeniu niedoborów paliw grzewczych wynikających ze skutków konfliktu zbrojnego wywołanego przez Rosję w Ukrainie.
Resort klimatu i środowiska zapewnia, że podjęto szereg dodatkowych działań, z których najważniejszymi są: utrzymanie niezmiennego poziomu cen drewna średniowymiarowego S4 i małowymiarowego M2 do końca sezonu grzewczego 2022/2023, wzmożone monitorowanie rynku sprzedaży drewna opałowego oraz pierwszeństwo zakupu surowca na podstawie cennika detalicznego dla konsumentów.
- Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym! Czekamy: redakcja@agropolska.pl