Otyłość to problem również wśród rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
29-04-2020,7:55 Aktualizacja: 29-04-2020,8:13
A A A

Epidemia koronawirusa skłania wielu do zastanowienia się nad stanem zdrowia. KRUS zwraca uwagę na otyłość, która jest także problemem wśród rolników. I wbrew pozorom może być wynikiem małej aktywności ruchowej.

Otyłość jako stan chorobowy, w przebiegu którego w organizmie magazynowany jest nadmiar tkanki tłuszczowej, co przekłada się na zwiększoną masę ciała, trapi coraz większą liczbę ludzi na świecie.

biostat, SuperDrob, drób, spożycie drobiu, konsumpcja mięsa

Kurczak to ulubione mięso dzieci i broń w walce z otyłością

Już co piąty polski uczeń ma nadwagę, a dzieci w naszym kraju należą do najszybciej tyjących w Europie. Poza skłonnościami genetycznymi oraz brakiem ruchu przyczyną tego jest  nieodpowiednia dieta, oparta na smażonych na głębokim tłuszczu...

W Polsce również - co podkreśla Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w swoim serwisie prewencyjnym - skala problemu jest bardzo duża, bo 3 na 5 dorosłych Polaków ma nadwagę, a co czwarty jest otyły. Co jeszcze bardziej niepokojące, polskie dzieci należą do najszybciej tyjących w Europie.

Typowe przyczyny otyłości to przede wszystkim: nieprawidłowe nawyki żywieniowe, zbyt mała ilość aktywności fizycznej, przewlekły stres. Do tego dochodzą predyspozycje genetyczne, zaburzenia hormonalne czy zażywane leki.

Jednocześnie takie dodatkowe kilogramy zwiększają ryzyko chorób i problemów zdrowotnych, jak: choroby serca, zawał i udar, wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca typu 2, miażdżyca, problemy ze stawami spowodowane przeciążeniami, problemy z oddychaniem, w tym bezdech senny, kamica żółciowa i depresja.

"Otyłość wśród rolników może być wynikiem złej diety i małej aktywności ruchowej. Ciężka praca fizyczna w wielu przypadkach jest zastępowana przez zautomatyzowane wyposażenie gospodarstw i coraz nowocześniejszy sprzęt rolniczy. I choć mechanizacja pracy w gospodarstwie rolnym przynosi oczywiste korzyści pod względem wydajności i poprawy bezpieczeństwa, to bez wątpienia wpływa na zwiększenie ryzyka nadwagi i otyłości" - przekonuje KRUS.

Polacy popełniają mnóstwo błędów żywieniowych

Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Carrefour Polska uruchomili projekt "ABC Zdrowego Żywienia" skierowany do dzieci i młodzieży oraz osób powyżej 65. roku...

Jak dodaje, łatwość i szybkość dostępu do gotowego i przetworzonego pożywienia sprawiły, że wielu rolników zrezygnowało z upraw roślin i hodowli zwierząt na własne potrzeby. Tym samym zdrowe posiłki ustąpiły miejsca jedzeniu bogatemu w tłuszcz, sól i cukier.

"Na obszarach wiejskich często brakuje również infrastruktury zachęcającej do aktywności fizycznej, a także placówek zdrowotnych, gdzie można by uzyskać profesjonalną pomoc. Barierę stanowi również odległość, którą trzeba pokonać aby uzyskać do nich dostęp. Rzadko też w zakładach opieki zdrowotnej na terenach wiejskich pracują dietetycy bądź specjaliści w zakresie kontroli masy ciała" - wskazuje Kasa.

Jednocześnie apeluje do gospodarzy, aby zadbali m.in. o aktywność fizyczną, regularne posiłki - co 2,5-3,5 godziny, spożywanie dużej ilości warzyw, picie odpowiedniej ilości wody, a także mleka.

"Pamiętaj! Niewłaściwy sposób odżywiania może spowodować ograniczenie możliwości przyswajania wiedzy, a także przewlekłe zmęczenie prowadzące do osłabienia koncentracji, co może mieć wpływ na Twoje bezpieczeństwo podczas pracy w gospodarstwie rolnym!" - podsumowuje KRUS.
 

Poleć
Udostępnij