Organizacje rolnicze nadal mają dostawać państwowe dotacje
Koszty uczestnictwa polskich organizacji rolniczych w strukturach ponadnarodowych w latach 2021-2026 wciąż mają być dofinansowywane z budżetu państwa w formie dotacji celowej - zakłada projekt noweli o izbach rolniczych.
Jak czytamy w projekcie autorstwa ministerstwa rolnictwa organizacje te prowadzą bowiem lobbing na rzecz rolnictwa i producentów rolnych w państwach członkowskich UE.
Etykietowanie żywności dzieli kraje UE
"Koszty uczestnictwa polskich organizacji rolniczych w strukturach ponadnarodowych organizacji rolniczych są wysokie, dlatego też zaproponowano, aby w latach 2021-2026, podobnie jak w ubiegłych, były dofinansowywane z budżetu państwa w formie dotacji celowej" - zakłada dokument.
Zdaniem resortu rolnictwa, członkostwo polskich organizacji rolniczych w ponadnarodowych organizacjach rolniczych "wiąże się przede wszystkim z obowiązkiem uiszczania wysokich składek członkowskich, a także ponoszeniem innych kosztów, w szczególności kosztów związanych z obsługą w języku polskim prac w ponadnarodowych organizacjach rolniczych".
"Ze względu na wysoki poziom tych kosztów, polskie organizacje rolnicze nie są w stanie same w całości ich pokrywać. Dlatego też niezbędne jest kontynuowanie wsparcia z budżetu państwa działalności polskich organizacji rolniczych w strukturach ponadnarodowych organizacji rolniczych" - napisano.
W projekcie ustawy uszczegółowiono, że w latach 2021-2026 koszty uczestnictwa izb rolniczych, związków zawodowych rolników indywidualnych, społeczno-zawodowych organizacji rolników w ponadnarodowych organizacjach rolniczych, stowarzyszeń zrzeszających młodych rolników w Europejskiej Radzie Młodych Rolników (CEJA) oraz organizacji pracodawców zrzeszających pracodawców rolnych w Grupie Pracodawców Rolniczych Organizacji Zawodowych Unii Europejskiej (GEOPA) będzie ponosiła Krajowa Rada Izb Rolniczych, które będą dofinansowywane z budżetu państwa w formie dotacji celowej.
W projekcie ustawy przewidziano, że środki na dotację celową w 2021 r. zostaną ustalone w budżecie państwa, w części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw rolnictwa.
"Szczegółowy zakres i tryb udzielania oraz sposób rozliczania dotacji celowej w latach 2021–2026, a także elementy informacji dotyczącej udziału tych organizacji w pracach ponadnarodowych organizacji rolniczych, zostaną określone przez Radę Ministrów w drodze rozporządzenia" - napisano.
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to IV kwartał 2020 r.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś