Od dziesięcioleci przypominają o sile polskiej wsi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Stanisław Karnacewicz (PAP), (em) | redakcja@agropolska.pl
03-11-2018,16:05 Aktualizacja: 03-11-2018,16:27
A A A

Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego otrzyma nagrodę im. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2018 otrzyma - poinformował Sławomir Siwek, przewodniczący Fundacji "Solidarna Wieś".

Kapituła Nagrody długoletniego Krajowego Duszpasterza Rolników uznała, że wyróżnienie powinno mieć specjalny wymiar w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Jak podkreślono w komunikacie, zespół "Mazowsze" nie wymaga przedstawiania.

koła gospodyń wiejskich, sejm, aktywizacja obszarów wiejskich, mateusz morawiecki

Premier pisze list do gospodyń. Dziękuje za pracę dla małych ojczyzn

Żyjemy w wolnym państwie i możemy sami urządzać nasz polski dom, dlatego powinniśmy docenić wreszcie gigantyczną pracę, jaką wykonały - i nadal wykonują - Panie z Kół Gospodyń Wiejskich - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w liście do...
Jego zasługi dla rozsławienia polskiej kultury ludowej w kraju i na całym świecie są ogromne. Zespół w 2018 r. obchodził 70. rocznicę istnienia.

Kapituła oceniła, że "przez cały ten okres, szczególnie w czasach panowania komunizmu, swym działaniem zespół przypominał rolę tradycji i siłę polskiej wsi oraz prywatnego rolnictwa w utrzymaniu polskości i umiłowania małych ojczyzn.

"Mazowsze" jest dowodem, że kultura ludowa jest mocno zakorzeniona w tradycji prywatnej gospodarki rodzinnej. Zespól inspirował podobne inicjatywy powstające na polskiej wsi w sposób spontaniczny i wolny" - podkreśliła Kapituła Nagrody w uzasadnieniu.

Kapituła doceniła również rolę, jaką "Mazowsze" odegrało i odgrywa w utrzymaniu związku Polonii z krajem pochodzenia.

Tradycyjnie wręczenie prestiżowej nagrody nastąpi w lutym 2019 roku w sali obrad plenarnych Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Nagroda im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego jest przyznawana za zasługi dla polskiego rolnictwa, ochrony przyrody, rozwoju wsi i kształcenia rolników.
 

Poleć
Udostępnij