Naukowcy zbadają efektywność ekonomiczną scalania gruntów
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie przeprowadzi pogłębioną analizę naukową i ocenę efektywności scaleń gruntów. Projekt finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Od wielu lat ze strony samorządów lokalnych i mieszkańców wsi artykułowany jest wzrost zapotrzebowania na prace scaleniowe. Potrzeby w tym zakresie szacowane są na co najmniej 4 mln ha użytków rolnych.
Trybunał Konstytucyjny wydał ważny wyrok dotyczący scalania gruntów
Co ważne, scalenia nie służą jedynie racjonalizacji rozłogu gospodarstw dla zwiększenia efektywności produkcji rolnej, ale umożliwiają realizację wielu ważnych inwestycji jak mała retencja, kształtowanie krajobrazu i ochrona przyrody, czy pozyskiwanie terenów pod duże liniowe inwestycje infrastrukturalne.
Dlatego przed ewentualnym uruchomieniem większych środków publicznych na prace scaleniowe w kolejnym okresie programowania UE (lata 2021-2027), należy zbadać efekty ekonomiczne przeprowadzonych dotychczas w Polsce scaleń i wskazać możliwości zwiększenia ich efektywności.
Innowacyjność projektu, który przeprowadzą eksperci z krakowskiego UR będzie polegała na zastosowaniu unikalnych, zaawansowanych autorskich informatycznych metod analitycznych, umożliwiających zarówno szybkie i dokładne uzyskiwanie informacji o ekonomicznych efektach zrealizowanych prac scaleniowych.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś