Moje gospodarstwo moją twierdzą. Których kontrolerów musisz wpuścić?
Kto może skontrolować gospodarstwo? Na jakiej podstawie prawnej? Jakie są zasady kontroli? Na te m.in. pytania odpowiedź ma dać specjalna broszura pt. "Moje gospodarstwo, moją twierdzą", opracowana przez Małopolską Izbę Rolniczą.
MRiRW: nie ma obowiązku powiadamiania rolnika o kontroli
"Od kilu lat, a przede wszystkim od wejścia Polski do Unii Europejskiej, gospodarstwa rolników są pod szczególnym nadzorem wielu inspekcji państwowych prawnie nadzorujących produkcję żywności i tę konieczność rozumiemy doskonale, gdyż o jakość żywności trzeba dbać na każdym jej etapie produkcji. Niemniej jednak obok inspekcji państwowych gościmy w naszych gospodarstwach przedstawicieli różnych organizacji pozarządowych, które roszczą sobie prawa do kontroli na podobnych zasadach, jak czynią to inspekcje państwowe" - czytamy we wstępie do broszury.
Jak podkreślają autorzy, każdy z nas, wypełniając obywatelskie obowiązki wobec prawa, w tym przedstawiciele organizacji społecznych, mających np. cele statutowe związane z ochroną zwierząt, ma prawo informować organy policji, straży miejskiej, administrację samorządową oraz inspekcje państwowe o sytuacjach niezgodnych z ustawą o ochronie zwierząt. Nie mają jednak zasadniczo prawa samodzielnie wchodzić na teren gospodarstwa bez udziału przedstawicieli inspekcji państwowych i służb porządkowych.
"W gospodarstwach możemy gościć, za naszą zgodą wynikającą z umów, m.in. wszelkie organizacje certyfikujące produkcję, np. ekologiczną, nasienną. Częste informacje ze strony rolników o nachodzeniu ich gospodarstw przez osoby legitymujące się nie wiadomo jakimi legitymacjami i upoważnieniami, skłoniły nas do zebrania informacji ze strony instytucji państwowych, które posiadają prawo do kontroli gospodarstw ze względu na produkcję żywności" - uzasadnia MIR.
Izba zebrała informacje o kontrolach z Inspekcji Weterynaryjnej, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Krakowie, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz małopolskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego. Wyraża nadzieję, że informacje pozwolą na wykluczenie zjawiska bezprawnego nachodzenia gospodarstw.
Ulotka MIR dostępna jest tutaj.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś