MKiŚ: rozpoczęły się prace nad Krajowym Planem Odbudowy Zasobów Przyrodniczych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
26-11-2024,13:50 Aktualizacja: 26-11-2024,19:55
A A A

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) poinformowało o rozpoczęciu prac nad Krajowym Planem Odbudowy Zasobów Przyrodniczych. To pokłosie nowego unijnego prawa, którego wdrażania obawiają się rolnicy.

Chodzi o Nature Restoration Law (NRL), czyli unijne rozporządzenie dotyczące odbudowy zasobów przyrodniczych, które zostało przyjęte mimo sprzeciwu m.in. Polski. Zgodnie z nim, do 2030 r. należy odbudować co najmniej 30 proc. siedlisk przyrodniczych znajdujących się w złej kondycji, a do 2050 r. - 90 proc. W grę wchodzi m.in. ponowne nawodnienie osuszonych torfowisk oraz zwiększenie odsetka gruntów rolnych z elementami krajobrazu o wysokiej różnorodności.

fbzpr, copa-cogeca, grupa robocza, środowisko

Polscy rolnicy wciąż obawiają się skutków wdrażania prawa o odbudowie zasobów przyrodniczych

O poprawie stanu gleb w krajach Unii Europejskiej i wdrażaniu prawa dotyczącego odbudowy zasobów przyrodniczych – rozmawiano podczas wrześniowego posiedzenia grupy roboczej „Środowisko” Copa-Cogeca. Wziął w nim udział...

Polscy rolnicy i ich zrzeszenia głośno domagali się odrzucenia NRL. Wyrażali obawy, że wdrażanie tego prawa odbije się ich kosztem, np. poprzez brak możliwości uprawy ziemi na niektórych terenach.

Premier Donald Tusk, przyznając, że rozporządzanie budzi zasadnicze wątpliwości, zapewnił jednocześnie, że Polska osiągnie zakładane w nim cele „bez działań przymusowych i bez nakładania ciężarów”.

„Znajdziemy sposoby, które nie będą wątpliwe dla pewnych grup, dla rolników, bezpieczne dla nas i doprowadzimy, żeby UE uczestniczyła w finansowaniu” – stwierdził szef rządu.

Teraz resort klimatu i środowiska poinformował o rozpoczęciu prac nad Krajowym Planem Odbudowy Zasobów Przyrodniczych (KPOZP). Przekazał, że 21 listopada odbyło się pierwsze spotkanie zespołu międzyresortowego ds. przygotowania tego dokumentu. Uczestniczyli w nim, oprócz reprezentacji szeregu departamentów MKiŚ, przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Funduszy Europejskich i Polityki Regionalnej, urzędów morskich oraz instytutów badawczych.

siedliska przyrodnicze, dopłaty do rolników, wymiana gruntów, wykup gruntów

Dopłaty dla rolników, zamiana gruntów – co jest konieczne do wdrożenia prawa o odbudowie zasobów przyrodniczych?

Do wdrożenia unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrodniczych (Nature Restoration Law) konieczne będą zmiany legislacyjne, które zaproponowała Państwowa Rada Ochrony Przyrody (PROP) – powiedział PAP dr hab. Wiktor Kotowski,...

Zgodnie z przepisami rozporządzenia, każde państwo członkowskie przygotowuje krajowy plan odbudowy zasobów przyrodniczych. Państwa przeprowadzą także monitorowanie i badania przygotowawcze potrzebne do określenia środków odbudowy, koniecznych do realizacji celów odbudowy i realizacji zobowiązań” – wskazuje w komunikacie MKiŚ.

Jak w nim dodano, KPOZP stanowi wyzwanie, ale może stać się szansą dla naszego kraju i innych państw Unii Europejskiej.

To, jak będzie wyglądał ostateczny kształt planu, będzie oddziaływać na wszystkie aspekty naszego życia – gospodarcze, społeczne, finansowe, także polityczne – w perspektywie najbliższych kilkudziesięciu lat. Dokument może stać się narzędziem skutecznej adaptacji oraz sposobem ochrony nas i przyszłych pokoleń przed gwałtownie zmieniającym się klimatem i innymi globalnymi wyzwaniami, jak na przykład bezpieczeństwo żywnościowe, komfort życia i zdrowie ludzi czy zrównoważony rozwój” – przekonuje resort.

Poleć
Udostępnij