Minister ostro o opozycji. Głosowali przeciwko rolnikom
- Senatorowie totalnej opozycji głosowali przeciwko polskim rolnikom w sprawie specustawy dotyczącej ASF - powiedział w Osięcinach (woj. kujawsko-pomorskie) Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.
- W Senacie w sprawie specustawy ASF, niestety, wygrała polityka. Żenująca dyskusja o tym, jak odrzucić ustawę, potrzebną rolnikom, niezbędną dla tej grupy zawodowej, napotkała na zdecydowany opór Koalicji Obywatelskiej - - podkreślił polityk.
Koszty i założenia programu zwalczania ASF w 2020 r.
Dodał, że odstrzał dzików ma się odbyć do poziomu zalecanego przez Unię Europejską. Totalna opozycja próbowała udowodnić, że nie wolno strzelać do dzików, nie wolno chronić myśliwych i polowań. Podziękował za poparcie tej specustawy niezależnej senator Lidii Staroń i dwóm senatorom z PSL.
- To dzięki senatorom PiS i tej trójce ustawa przeszła. Senatorowie totalnej opozycji głosowali przeciwko polskim rolnikom. Trzeba o tym głośno mówić i rolnicy muszą wiedzieć, że totalna opozycja głosowała tak, aby im zaszkodzić a nie pomóc - dodał Ardanowski.
Specustawa dotycząca ASF zmienia zapisy w 9 innych ustawach i ma ułatwić zwalczanie tej choroby przede wszystkim poprzez wybijanie dzików i zwiększenia bioasekuracji.
Przepisy zakładają m.in zakaz blokowania polowań, odstrzał sanitarny dzikich zwierząt przez policjantów, strażaków, pograniczników i żołnierzy, możliwość budowy niecek dezynfekcyjnych bez konieczności uzyskania pozwoleń, wykorzystanie Funduszu Leśnego do budowy ogrodzeń, konieczność przestrzegania bioasekuracji przez uczestników polowań.
Giżyński przekonuje posłów. Odstrzał dzików do podstawa w walce z ASF
Ustawa ponadto upoważnia wojewodę do wydania polecenia nadleśniczemu wykonania na określonym obszarze ogrodzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację zwierząt, (dzików) z terenów leśnych.
Wprowadza możliwość karania zarządców dróg publicznych, który - wbrew nakazowi powiatowego lekarza weterynarii lub wojewody - nie zamkną znajdujących się w pasach drogowych przejść dla zwierząt lub nie buduje ogrodzeń.
Specustawa powstała m.in. z powodu przeniesienie się wirusa ASF do zachodniej Polski. Główne zagłębie chowu i hodowli trzody chlewnej w Polsce znajduje się w woj. wielkopolskim, łódzkim i kujawsko-pomorskim. Wartość produkcji wieprzowiny w Polsce jest szacowana na 20 mld zł rocznie.
Ustawa trafi do podpisu prezydenta. Ma wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś