Projekt rozporządzenia dotyczący wczesnego wykrywania zakażeń wirusem wywołującym ASF i szerzenia wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczania został przygotowany przez MRiRW. Koszt programu zrealizowanego w 2020 r. wyniesie 133 mln złotych.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydało projekt rozporządzenia dotyczący afrykańskiego pomoru świń (ASF). Jego realizacja w 2020 r. ma kosztować ponad 133 mln złotych.
Program ma na celu wczesne wykrywanie zakażeń wirusem wywołującym ASF i szerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie.
Jego finansowanie odbywa się ze środków budżetowych określonych jako rezerwa celowa przeznaczonych na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt .
Eksport produktów rolno-spożywczych w Unii Europejskiej w październiku 2019 r. wzrósł o 12% rok do roku. Trend ten był głównie spowodowany zwiększeniem sprzedaży mięsa wieprzowego. Unijna wartość eksportu...
Program został współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.
Według wstępnych szacunków ogólne koszty jego realizacji w bieżącym roku wyniosą 133 192 467,85 złotych, z czego koszty kwalifikowalne to 30 483 850,74 zł.
Polska złoży wniosek o współfinansowanie ze środków Unii Europejskiej w wysokości niemal 23 mln złotych. Jest to około 75% kosztów kwalifikowalnych.
W programie uwzględniono szereg działań mających na celu zwalczanie ASF. Wśród nich znajduje się pobieranie próbek ich transport i badanie w laboratorium.
Planowany jest zakup kontenerów chłodniczych do przetrzymywania tusz odstrzelonych dzików oraz zakup wag hakowych.
Planowany jest zwrot kosztów pozyskiwania samic przelatek i starszych samic dzika w ramach odstrzału sanitarnego oraz finansowanie pozyskiwania wszystkich dzików w ramach polowań na obszarze ochronnym, obszarze objętym ograniczeniami, obszarze zagrożenia oraz finansowanie pozyskiwania samic przelatek i starszych samic dzika na obszarze wolnym.
Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF 8 stycznia zebrało się po raz drugi. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele ministerstwa rolnictwa, Kancelarii Prezydenta RP, Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz eksperci z branżowych organizacji....
Program zakłada również ubój lub zabicie świń na obszarze zagrożenia, obszarze objętym ograniczeniami lub obszarze ochronnym i reguluje sprawę działań powiatowego lekarza weterynarii po otrzymaniu zawiadomienia o podejrzeniu wystąpienia ASF.
Obejmuje także finansowanie bezpiecznego usuwania zwłok padłych dzików lub ich szczątków znalezionych na gruntach należących do osób fizycznych oraz unieszkodliwienie tusz pozyskanych w ramach polowań lub odstrzału sanitarnego, które nie mogą być zagospodarowane przez myśliwych.
W ramach programu będą również realizowane wypłaty środków za zgłoszenie znalezienia zwłok dzików padłych.
Zakłada on też wzmocnienie środków bioasekuracji na drogowych przejściach granicznych z Federacją Rosyjską, Białorusią i Ukrainą i dofinansowanie odłowu dzików i poszukiwania padłych osobników, a także kampanii informacyjnej dotyczącej ASF.
Więcej szczegółów znajdziesz
TUTAJ.
-
Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ