Masz do 75 hektarów? Nie będziesz w "śmieciowym" rejestrze
Według interpretacji Ministerstwa Środowiska rolnicy powinni ewidencjonować odpady wytworzone w gospodarstwach i podlegają obowiązkowi wpisu do rejestru "śmieciowego". Znowelizowana ustawa zwolni z tego obowiązku gospodarzy z areałem do 75 ha.
Wspomniany rejestr "podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami" prowadzi w każdym województwie marszałek. Za niewpisanie się na "listę" tym, którzy są do tego zobowiązani, grożą kary finansowe.
Folie rolnicze mają znikać z gospodarstw. Pierwsze umowy z gminami zawarte
Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do resortu środowiska z prośbą o interpretację przepisów, czy rolnicy są objęci tymi wymogami ustawy o odpadach. W opinii samej KRIR odpowiedź brzmi "nie", zatem gospodarze nie powinni podlegać obowiązkowi rejestracji.
"Należy jednak zauważyć, że w gospodarstwach były już przeprowadzane przez Inspekcję Ochrony Środowiska kontrole w zakresie gospodarki odpadami" - stwierdziły izby.
W odpowiedzi Departament Gospodarki Odpadami Ministerstwa Środowiska podkreślił, że zgodnie z art. 50 ust. 1 pkt 5 lit. e ustawy o odpadach każdy ich wytwórca, który obowiązany jest do prowadzenia ewidencji odpadów, podlega pod obowiązek uzyskania (przez wniosek do urzędu marszałkowskiego) wpisu do wspomnianego rejestru.
"Należy stwierdzić, że w wyniku prowadzenia działalności rolniczej mogą powstawać odpady niebędące odpadami komunalnymi, które powinny być przedmiotem ewidencji odpadów" - rozstrzygnęli sprawę urzędnicy.
Wskazali jednocześnie, że w aktualnie procedowanym projekcie nowelizacji ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw zaproponowano m.in. zwolnienie z obowiązku wpisu do rejestru wytwórców odpadów będących rolnikami gospodarującymi na powierzchni użytków rolnych poniżej 75 ha.
Projekt 5 lipca trafił do prezydenta i czeka na podpis Andrzeja Dudy.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś