Folie rolnicze mają znikać z gospodarstw. Pierwsze umowy z gminami zawarte
W ministerstwie środowiska podpisano umowy o dofinansowanie (w formie dotacji) z gminami uczestniczącymi w pilotażowym programie priorytetowym NFOŚiGW "Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej".
Rozwiązania w tym zakresie będą realizowane na początek w siedmiu gminach województwa mazowieckiego: Czerwin, Goworowo, Ostrów Mazowiecka, Rzekuń, Stary Lubotyń, Troszyn i Wąsewo.
Stosy folii w gospodarstwach. Ministerstwo obiecuje pomóc rolnikom
Na realizację zadań wiejskie samorządy otrzymają dofinansowanie w łącznej wysokości ponad 406 tys. zł.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił program, aby rozpoznać problem zagospodarowania folii rolniczych oraz wypracować optymalne warunki dla przyszłego, całościowego systemu ich usuwania.
Do dofinansowania kwalifikują się koszty zbierania, transportu oraz odzysku lub unieszkodliwienia odpadów z folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach i typu "big bag".
Efektem prac, które będą realizowane do końca lipca ma być ok. 117 ton unieszkodliwionych odpadów innych niż niebezpieczne oraz ok. 613 ton odpadów tego samego rodzaju poddanych odzyskowi.
Łącznie w ramach złożonych wniosków zagospodarowanych zostanie prawie 730 ton odpadów z tworzyw sztucznych powstających w rolnictwie.
Henryk Kowalczyk, minister środowiska zapewnia, że na podstawie doświadczeń uzyskanych przez mazowieckie gminy działania w tym zakresie będą rozwijane w całej Polsce.
Szef resortu zaapelował zarazem do przedstawicieli samorządów o aktywność w korzystaniu z programów NFOŚiGW umożliwiających usuwanie azbestu, wapnowanie gleb oraz rozwijanie gospodarki wodno-ściekowej, w tym przydomowych oczyszczalni ścieków. Zaproponował również uczestnictwo samorządów w procesie przyjmowania wniosków w programie Czyste Powietrze.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś