Łąki w rolnośrodowiskowych programach. Nie ma zgody na wypas
Lubuscy hodowcy bydła chcieli - w związku z suszą i brakiem pokarmu - wypasać zwierzęta na łąkach objętych programami rolnośrodowiskowymi. Ministerstwo rolnictwa nie zgodziło się jednak na takie rozwiązanie.
Osoby, które zdecydowały się na realizowanie programu rolnośrodowiskowego w ramach Pakietu 4. "Ochrona zagrożonych gatunków ptaków i siedlisk przyrodniczych poza obszarami Natura 2000" oraz Pakietu 5. "Ochrona zagrożonych gatunków ptaków i siedlisk przyrodniczych na obszarach Natura 2000" nie mogą rolniczo wykorzystywać lub ponownie wykaszać łąk. To oznaczałoby bowiem utratę dotacji.
Z powodu suszy można kosić łąki w Biebrzańskim Parku Narodowym
W obecnej, bardzo trudnej sytuacji (niskie ceny mleka w skupie i wspomniana susza) umożliwienie wypasu zwierząt na wspomnianych terenach bardzo by pomogło hodowcom. Z prośbą o zgodę na wdrożenie tego rozwiązania do ministerstwa rolnictwa wystąpiła Lubuska Izba Rolnicza.
Resort wykluczył jednak taką możliwość. Jak napisał wiceminister Tadeusz Nalewajk, "celem pakietów 4 i 5 jest poprawa warunków bytowania zagrożonych gatunków ptaków, których siedliska lęgowe są związane z trwałymi użytkami zielonymi".
Jednym z wymogów określonych w pakietach jest pozostawienie powierzchni nieskoszonych, które stanowią azyl dla ptaków. Zmiana sposobu użytkowania tych działek "zaproponowana przez LIR byłaby niezgodna z podstawowymi wymogami tych pakietów" - podkreślił polityk. A to spowodowałoby zmniejszenie płatności rolnośrodowiskowej (wraz z sankcjami wstecznymi).
"Ponadto, zmiana sposobu użytkowania zagrażałaby siedliskom ptaków i cennym siedliskom przyrodniczym, które są właściwym przedmiotem ochrony tych pakietów, a więc cele programu rolnośrodowiskowego nie byłyby realizowane" - napisał na koniec wiceminister Nalewajk.