Kwalifikacje rolnicze pod lupą urzędników. Będą zmiany
Resort rolnictwa prowadzi prace nad przepisami dotyczącymi kwalifikacji zawodowych rolników. Póki co nie ujawnia jednak, w jakim kierunku pójdą zmiany.
W sprawie ujednolicenia przepisów dotyczących "Młodych rolników" i wprowadzenia jednolitych wymagań dotyczących uzyskania wykształcenia rolniczego przez takie instytucje, jak Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, wystąpił rolniczy samorząd.
Co młodzi ludzie myślą o rolnictwie i czy chcieliby zostać rolnikami?
"Obecnie występują różne wymogi dotyczące świadectw ukończenia szkoły i dyplomów określających kwalifikacje rolnicze przez ww. urzędy nadzorowane przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Różnice dotyczą zarówno zaliczenia danych świadectw za kwalifikacje, jak i liczby wymaganych godzin. Młodzi rolnicy napotykają barierę interpretacyjną przez urzędników ARiMR, np. świadectwo jest uznane w KOWR, a w ARiMR nie" - brzmiała argumentacja wnioskodawców.
W odpowiedzi resort poinformował, że trwają prace co do wymagań w zakresie kwalifikacji zawodowych lub umiejętności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym, w ramach interwencji „Premie dla młodych rolników”, objętej projektem Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027. Ponadto prace dotyczące zmian w rozporządzeniu w sprawie kwalifikacji rolniczych posiadanych przez osoby wykonujące działalność rolniczą.
"W indywidualnych przypadkach, gdy pojawiają się wątpliwości interpretacyjne, ARiMR lub KOWR zwracają się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o ocenę dokumentów i rozstrzygnięcie. Ministerstwo po analizie dokumentów dokonuje właściwej interpretacji w sprawie" - przekonują ministerialni urzędnicy.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś