Kuropatwy wypuszczono na pola. Myśliwi zaprzestają polowań
Przyrodnicy i myśliwi na pola w okolicach Oleśnicy (woj. dolnośląskie) wypuścili 700 kuropatw w ramach akcji ratowania ginącej drobnej zwierzyny. Jest duża szansa, że ptaki jeszcze w tym roku dochowają się potomstwa.
Robert Borkacki, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zauważył, że do niedawna kuropatwy były pospolitym gatunkiem, ale dziś ich populacja jest nieliczna.
Związek łowiecki po latach stawia na kuropatwy
Ptakom szkodzi rolnicza chemia stosowana w wielkoobszarowym rolnictwie. Znikają także ich miejsca do życia, czyli śródpolne zadrzewienia i miedze porośnięte krzewami.
Zwrócił uwagę, że akcja przywracania populacji kuropatw nieprzypadkowo prowadzona jest właśnie w tym okresie. - Podczas wczesnej wiosny ptaki mają swoje gody, dobierają się w pary. Jest więc duża szansa, że uwolnione kuropatwy jeszcze w tym roku dochowają się potomstwa - powiedział.
Pierwszych 700 ptaków przyrodnicy i myśliwi wypuścili na pola pod Oleśnicą w ubiegłym roku. Jednoczenie prowadzone są akcje sadzenia krzewów, które służą kuropatwom za schronienie.
Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego we Wrocławiu podjął uchwałę o zaprzestaniu polowań na kuropatwy do czasu odbudowy ich populacji na Dolnym Śląsku. Myśliwi namawiają też rolników do tego, by zostawiali części pól jako użytki ekologiczne i nie niszczyli siedlisk przyrodniczych.
Żurawie stołują się na polach. Ale państwo za szkody nie zapłaci
Akcja odbudowy populacji kuropatw w okolicach Oleśnicy potrwa do wiosny 2021 roku. Jak poinformował Bartłomiej Wiązowski, wiceprezes WFOŚiGW, w tym czasie zostanie wypuszczonych w sumie 2,1 tys. kuropatw pochodzących ze sztucznych hodowli.
Ma to kosztować 120 tys. zł. Wsparcie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyniosło 70 tys. zł.
- WFOŚiGW we Wrocławiu wspiera także inne akcje ochrony zwierząt: reintrodukcje sokołów wędrownych, zajęcy i pstrągów wędrownych. Wsparliśmy również finansowo akcję przenoszenia żab na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy oraz wypasy owiec wrzosówek w Karkonoskim Parku Narodowym - zakończył Wiązowski.
- Wiesz o ważnym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym. Czekamy: redakcja@agropolska.pl