KRUS: rolniku, uwaga na fumiganty! Mogą stanowić śmiertelne zagrożenie dla ludzi i zwierząt!
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) zwraca uwagę w „aktualnościach prewencyjnych” na swojej stronie internetowej na zagrożenia wynikające ze stosowania fumigantów.
„Fumigacja to zabieg, którego celem jest zwalczanie za pomocą substancji chemicznych różnego rodzaju szkodników znajdujących się w płodach rolnych, drewnie i wyrobach drewnianych oraz wyrobach tekstylnych. Do wykonania zabiegu używa się różnego rodzaju środków określanych jako fumiganty. Mają one postać stałą, jak pastylki, tabletki, drażetki, taśmy lub postać ciekłą (nasączone płytki) - ciecze gotowe do zastosowania, koncentraty do rozcieńczania, itd. Fumiganty mogą mieć też postać gazową (np. spray). W określonych warunkach temperatury i ciśnienia utrzymują się w stanie gazowym, w stężeniu wymaganym do zabicia określonego rodzaju szkodliwego organizmu. Zabieg ten jest całkowicie neutralny dla materiału gazowanego” – wskazuje KRUS w komunikacie.

Toksykolog: niewłaściwie zastosowane środki gryzoniobójcze zmieniają dom w śmiertelną pułapkę
Fumigacja zboża w gospodarstwach
Jak w nim dodano, często wykonywana w gospodarstwach rolnych fumigacja zboża jest określana mianem „gazowanie zboża” i pomaga usunąć owady i gryzonie zagrażające zbiorom.
„Szkodniki zbożowo-mączne są zwykle usuwane za pomocą gazu (fosforowodoru/fosforanu), który szybko penetruje nasiona i skutecznie niszczy wołka zbożowego, trojszyka, rozkruszka, omacnicę spichrzankę i inne. Fumigacja może zostać przeprowadzona w silosach, w magazynach płaskich i w innych miejscach. Zabieg niszczy szkodniki i zapobiega ich dalszemu namnażaniu” – zaznacza Kasa.
Może się zacząć wydzielać toksyczny gaz
Według niej, szczególne środki bezpieczeństwa należy powziąć, stosując fumiganty zawierające w swoim składzie fosforek glinu, fosforek magnezu i fluorek sulfurylu.

Szef PIORiN: niewłaściwą sprzedaż środków przeciw gryzoniom zgłaszamy do prokuratury
„Na przykład fosforek glinu w przypadku kontaktu z powietrzem atmosferycznym i wilgocią zaczyna wydzielać fosforowodór. To niezwykle toksyczny gaz, który hamuje dostęp tlenu do komórek i powoduje ich szybką śmierć, co jest niezwykle niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Dlatego do ich (tego typu preparatów - red.) stosowania upoważnieni są wyłącznie użytkownicy profesjonalni, którzy ukończyli szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin metodą fumigacji. W ostatnim czasie o tragicznych przypadkach zatruć dzieci fumigantami, zastosowanymi do zwalczania gryzoni, donosiły media” – przypomina KRUS.
Nabywać tylko w miejscach uprawnionych
I zaznacza, że takie środki ochrony roślin należy:
- nabywać tylko w miejscach, które są uprawnione do ich sprzedaży,
- stosować zgodnie z zapisami etykiety,
- stosować wyłącznie w celu określonym na opakowaniu produktu;
Ponadto wykonanie zabiegu fumigacji trzeba powierzać osobom posiadającym wymagane kwalifikacje, potwierdzone ważnym zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin metodą fumigacji. Same preparaty zaś należy przechowywać i stosować w sposób wykluczający narażenie ludzi na niebezpieczeństwo, w głównej mierze dzieci i osoby starsze, oraz oznakować i zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych.

Toksykolog: zatrucia środkami gryzoniobójczymi wynikają z ich nieprawidłowego stosowania
Uwaga tak na ludzi, jak i na zwierzęta
„Pamiętajmy, że środki ochrony roślin przeznaczone do fumigacji nie mogą być stosowane w budynkach mieszkalnych i w pomieszczeniach, w czasie, gdy przebywają w nich ludzie oraz zwierzęta gospodarskie lub domowe” – uczula KRUS.
Przestrzega, że środki ochrony roślin do fumigacji, które zostały nabyte bez stosownych uprawnień do zakupu lub stosowania, nie mogą być stosowane i nie powinny być składowane w nieprzystosowanych do tego celu miejscach. Należy je niezwłocznie oddać do utylizacji w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Informacje o PSZOK znajdują się w serwisach internetowych gmin.
Zweryfikować dokumentację sprzedażową!
„Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa apeluje do dystrybutorów środków ochrony roślin, aby zweryfikowali dokumentację sprzedażową w celu sprawdzenia, czy prowadzona przez nich sprzedaż środków ochrony roślin do fumigacji dotyczyła wyłącznie osób posiadających uprawnienia do ich zakupu” – podsumowano komunikat.
Źródło: KRUS
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś